Ruští kosmonauti vypustili u ISS nanodružici, bude snímat Zemi

Věda a technika
19. 8. 2014 07:20
Ilustrační foto.
Ilustrační foto.

Ruští kosmonauti Alexandr Skvorcov a Oleg Artěmjev umístili u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na oběžnou dráhu miniaturní družici určenou k pořizování fotografií Země. Během více než pětihodinového pobytu vně ISS rovněž instalovali nové vybavení do experimentálních laboratoří připojených k orbitálnímu komplexu. Informoval o tom americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA).

Artěmjev krátce po výstupu z ISS ručně vypustil zhruba kilogram vážící nanodružici vyrobenou peruánskými inženýry. V rámci rozvoje satelitních technologií v této jihoamerické zemi je družice Chasqui I vybavena dvojicí kamer - běžnou a infračervenou -, které budou posílat obrázky přímo do řídícího střediska na Zemi. Satelit je poháněn pomocí solární energie.

Rusové dnes během výstupu trvajícího pět hodin a 11 minut rovněž instalovali do vnější části stanice určené k provádění experimentů pokusnou sadu vytvořenou Evropskou vesmírnou agenturou (ESA), která má provést dvě astrobiologické studie a mimo jiné vyzkoumat, jaké organismy jsou schopny přežívat v extrémních podmínkách. Zároveň odebrali vzorky z dalších v současnosti probíhajících experimentů.

Kosmonauti rovněž přimontovali nový držák k anténě komunikačního systému stanice, kterou k povrchu ISS umístili v červnu.

Posádku ISS v současnosti tvoří vedle zmíněné dvojice další Rus Maxim Surajev, Američané Steve Swanson a Reid Wiseman a astronaut Evropské kosmické agentury (ESA) Němec Alexander Gerst.

Autor: ČTK Foto: archiv

Další čtení

PlayStation Store hlásí problém, uživatelům mizí seznam přání

Věda a technika
27. 6. 2025

EA Play na PlayStationu za 1 euro. Předplatné lze teď pořídit téměř zadarmo

Věda a technika
30. 6. 2025

Meta jedná o financování datových center pro AI o 29 miliard dolarů

Věda a technika
29. 6. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ