Jedna z nejdráždivějších záhad naší sluneční soustavy - původ prstenců planety Saturn - může mít neméně přitažlivou odpověď. Nový výzkum naznačuje, že prstence mohly vzniknout v důsledku "kosmické vraždy“.
Oběť? Nepojmenovaný Saturnův měsíc. Podezřelý? Kotouč vodíkových plynů, který obklopoval Saturn v době, kdy se formovaly desítky jeho měsíců, ovšem nyní už z místa činu zmizel. Příčina smrti? Nucený pád k Saturnu.
A jediný důkaz, který vyšetřovatelům zůstal, jsou úžasné a barevné prstence. Když měsíc odsouzený ke zkáze ve smrtící spirále padal k Saturnu, připravila ho planeta o jeho vnější ledovou krustu, z níž se poté vytvořily prstence. Alespoň tedy podle nové teorie, kterou v neděli v on-line vydání časopisu Nature představila astronomka Robin Canupová ze Southwest Research Institute v coloradském Boulderu.
Dosud převažovaly teorie, podle nichž se střetly některé z mnoha Saturnových měsíců nebo do nich narazil asteroid, z čehož zůstaly trosky tvořící nynější prstence.
Led stržený z měsíce
Problém je, že Saturnovy měsíce jsou tvořeny z půlky ledem a z půlky horninou, zatímco sedm prstenců kolem planety nyní tvoří z až 95 procent led a pravděpodobně bývaly z ledu úplně, dodala Canupová. Pokud by prstence vznikly ze srážky měsíců nebo nějakého měsíce s asteroidem, pak by podle ní v prstencích muselo být mnohem víc horniny.
Její teorie sahá až do doby před miliardami let, kdy se vytvářely měsíce planet. Kolem Saturnu obíhal velký kotouč vodíkových plynů, což pomáhalo měsíce tvořit i ničit. Velké měsíce patrně pravidelně padaly k planetě, přitahovány plynným kotoučem. Podle počítačového modelu Saturn z velkých měsíců strhával led v době, kdy byly dost daleko od něho, aby led mohl být uvězněn v podobě prstence.