Sonda Stardust vyfotila kráter, který do komety vyhloubili lidé

Věda a technika
16. 2. 2011 08:27
Sonda Stardust se ke kometě přiblížila na vzdálenost 180 kilometrů.
Sonda Stardust se ke kometě přiblížila na vzdálenost 180 kilometrů.

Sonda Stardust uspěla. Podařilo se jí vyfotografovat kráter, který do komety Tempel 1 v roce 2005 vyhloubil projektil vypuštěný sondou Deep Impact. Vědci nyní budou moci sledovat změny, které kosmická srážka na povrchu komety vyvolala.

Stardust, která se ve vzdálenosti 336 milionů kilometrů od Země přiblížila jen na 180 kilometrů ke kometě Tempel 1, pořídila přes sedmdesát fotografií jejího povrchu ve vysokém rozlišení.

Kometa Tempel 1 zachycená sondami Deep Impact (vlevo) a Stardust (vpravo).Sonda se dostala ke kometě blíž, než vědci očekávali. Dodávání záběrů na Zemi se však zadrhlo. Záběry z průletu se neukládaly v plánovaném pořadí. NASA chtěla svět nejdřív uchvátit pěti zblízka pořízenými záběry jádra komety. Místo toho na prvních došlých záběrech vesmírné těleso vypadalo jako malá skvrnka.

"Stále plně nechápeme, proč to nefungovalo, jak jsme plánovali," řekl Chris Jones z kalifornského řídícího střediska. Postupně se však všechny snímky podařilo stáhnout.

Dvě návštěvy

Tempel 1 se stala první kometou, kterou "navštívily" dvě různé sondy. V roce 2005 do tohoto vesmírného tělesa velikosti půlky Manhattanu vypustila sonda Deep Impact projektil, který vyhloubil kráter o průměru asi 100 metrů. Srážka v obrovské rychlosti vyvrhla z komety tolik prachu a suti, že nebylo možné kráter důkladně prohlédnout.

Teď se astronomové těší, že budou moci srovnat povrch komety před zásahem a po něm. Měli štěstí, že sonda místo zásahu zachytila, protože se snadno mohlo stát, že by lidmi vytvořený kráter byl v době průletu sondy na odvrácené straně jádra komety.

Totéž místo na povrchu komety před (vlevo) a po dopadu projektilu (vpravo).

Totéž místo před (vlevo) a po dopadu projektilu.

Stardust se pohybuje vesmírem od roku 1999, kdy byla vypuštěna z mysu Canaveral na Floridě. Tempel 1 není první kometou, kterou Stardust na své pouti vesmírem dlouhé 5,63 miliardy kilometrů potkala. Při těsném míjení komety Wild 2 v roce 2004 sonda zachytila velké množství mezihvězdného a kometového prachu, který pak shodila v kapsli na Zemi.

Protože měla po splnění mise, jejíž náklady se vyšplhaly na 300 milionů dolarů (5,4 miliardy korun), ještě dost paliva, rozhodli se vědci nasadit ji na nový úkol - prozkoumání Tempel 1.

Autor: - von -, ČTK Foto: NASA

Další čtení

Nový Battlefield bude představen v létě, vyjít má do dubna 2026

Věda a technika
7. 5. 2025

Vyšel nový trailer na GTA VI

Věda a technika
6. 5. 2025

Nový díl videoherní série Mafia s přízviskem Domovina vyjde 8. srpna

Věda a technika
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ