VIDEO: Sonda Rosetta se chystá na setkání s kometou

Věda a technika
5. 8. 2014 18:33
Sonda by měla na povrch komety vypustit přistávací modul.
Sonda by měla na povrch komety vypustit přistávací modul.

Vědecká aparatura, která je ve vesmíru už téměř deset a půl roku, se chystá zaparkovat na oběžné dráze okolo komety. Pokud se jí to podaří, měla by v listopadu vypustit přistávací modul.

Původním cílem sondy Rosetta byla kometa jménem 46P/Wirtanen. Kvůli potížím s nosnou raketou Ariane 5 musela Evropská kosmická agentura cíl změnit. Nakonec přístroj odstartoval s ročním zpožděním na jaře 2004. Ve středu se má setkat s kometou Čurjumov-Gerasimenko. Cestou už sonda minula dvě planetky, Šteins v roce 2008 a Lutetia v roce 2010. V lednu 2010 ji řídicí středisko uspalo a probudilo ji teprve letos na jaře. Pak sonda zahájila sérii deseti manévrů, které ji mají navést na oběžnou dráhu kolem komety. Předposlední spuštění motorů proběhlo v neděli.

Poslední zážeh by podle zprávy České kosmické kanceláře měl proběhnout ve středu. Manévry mají za úkol snížit rozdíl rychlostí obou těles. Sonda, která se původně pohybovala vůči kometě Čurjumov-Gerasimenko rychlostí 775 m/s (2800 km/h), zabrzdí na pouhý 1 m/s a usadí se na oběžné dráze tělesa. Bude to samozřejmě obtížné i proto, že kometa má nepravidelný tvar. Sonda by měla ze začátku obíhat ve vzdálenosti 100 kilometrů a časem se přiblížit asi na 30.

Pokud všechno vyjde, stane se první kometární družicí lidské výroby, ačkoliv ne první lidskou výpravou ke kometě. Předchozí sondy k těmto tělesům jen prolétaly okolo nebo na ně dopadaly, například modul americké aparatury Deep Impact.

Rosetta má přistávací modul jménem Philae, jež by měl na kometě přistát. Podle dosavadních plánů by se tak mohlo stát 11. listopadu. Zařízení váží sto kilogramů a nese několik přístrojů, které mají za cíl prozkoumat složení komety. Pracovat by mělo několik měsíců.

Komety jsou menší tělesa složená, aspoň podle dosavadních vědomostí astronomů, převážně z ledu. Liší se tím od asteroidů, které jsou víc kamenné. Když se nějaká kometa přiblíží ke Slunci, začne odtávat a vytvoří charakteristický ohon nebo aspoň obláček převážně vodní páry. A jelikož komety vznikly stejně jako asteroidy v počátcích sluneční soustavy, můžeme se jejich výzkumem dozvědět ledacos o jejích dějinách.

Autor: Radek JohnFoto: Česká kosmická kancelář

Další čtení

Acer představuje dva nové herní monitory: Predator XB323QK V4 s rozlišením 4K UHD a Nitro XV240 F6 s „ultrarychlým“ displejem

Věda a technika
5. 5. 2025

Druhého Kingdom Come studio prodalo tři miliony kopií, v květnu vydá rozšíření

Věda a technika
5. 5. 2025

Far Cry 4 běží na PlayStationu 5 nově v 60 FPS

Věda a technika
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ