Vědci našli první přesvědčivé důkazy přítomnosti vody v kapalném skupenství uvnitř komety. Našli je při výzkumu vzorků, které z komety Wild 2 odebrala sonda Stardust.
Ukázalo se, že komety mohou mít dostatečnou teplotu, aby rozpustily led, který tvoří jejich významnou část. Doposud panoval názor, že je zřejmě nemožné uvnitř komety získat tekutou vodu, říká spoluautor výzkumu Dante Lauretta z Arizonské univerzity. Výsledek jejich bádání může pomoci astronomům lépe chápat, jak komety vznikají a vyvíjejí se.
Kosmická sonda Stardust sebrala množství částic z komy (rozptýleného mraku hmoty kolem jádra) komety Wild 2 při těsném průletu kolem tělesa v roce 2004. O dva roky později vzorky poslala v kapsli na Zemi.
Vědci s pomocí elektronového mikroskopu a rentgenových paprsků našli minerály, které se vytvořily v přítomnosti kapalné vody. "Když se led ve Wild 2 rozpustil, s teplou vodou zareagovaly přítomné minerály a vysrážely se sulfidy železa a mědi, jež jsme pozorovali," vysvětlil Lauretta. Sulfidy vznikly za teplot mezi 50 a 200 stupni Celsia, tedy v mnohem teplejším prostředí, než jsou teploty pod bodem mrazu, které se uvnitř komet předpokládají.
Vědci by také mohli podle Lauretty s pomocí nových poznatků zjistit, jakou roli teplota hrála v životním příběhu komety Wild 2. Nitro komety se mohlo oteplovat několika různými způsoby - například kolizí s jinými objekty nebo radioaktivním rozkladem prvků zjištěných v kometě.