Z ISS se na Zemi úspěšně vrátila trojice kosmonautů

Věda a technika
11. 12. 2015 17:15
Snímek kosmické lodi Sojuz TMA-17M.
Snímek kosmické lodi Sojuz TMA-17M.

V kazašské stepi úspěšně přistál návratový modul ruské kosmické lodi Sojuz TMA-17M s třemi kosmonauty na palubě, kteří ve vesmíru strávili 141 dní.

Návratový modul na padácích dosedl v plánovaných 14.12 SEČ. Trojici, kterou tvořil Rus Oleg Kononěnko, Japonec Kimija Jui a Američan Kjell Lindgren, uvítalo po takřka pětiměsíčním pobytu na Mezinárodní kosmické stanici (ISS) mrazivé počasí a zasněžená step.

Na orbitálním komplexu nyní zůstávají ruští kosmonauti Sergej Volkov a Michail Kornijenko a jejich americký kolega Scott Kelly. Příští týden v úterý ke stanici zamíří astronaut amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA) Tim Kopra, Rus Jurij Malenčenko a Tim Peake z Evropské vesmírné agentury (ESA).

Autor: ČTK , APFoto: ČTK , ZUMA/Aubrey Gemignani

Další čtení

Škoda Auto představila svůj dosud největší model. Velké elektrické SUV pod názvem Peaq pojme až sedm pasažérů a představuje elektrickou alternativu ke spalovacímu modelu Kodiaq. Vyrábět se začne v létě a k prvním zákazníkům v Česku by se měl dostat ještě před koncem roku. Při světové premiéře vozu to uvedli zástupci společnosti Škoda.

Škoda představila největší vůz své historie. Elektrický Peaq ujede přes 630 kilometrů (Fotogalerie)

Věda a technika
23. 6. 2026
Zkušební plavba repliky pravěkého člunu na přehradní nádrži Rozkoš

Cesta za neolitem: Expedice Monoxylon zahájila plavbu mezi řeckými ostrovy

Věda a technika
20. 6. 2026

MSI COMPUTEX 2026: AI herní stolní počítače, QD-OLED monitory a AI počítače PRO MAX Edge

Věda a technika
19. 6. 2026

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ