Generální tajemník OSN Pan Ki-mun dnes jmenoval novým ředitelem Dětského fondu OSN (UNICEF) poradce amerického prezidenta Baracka Obamy Anthonyho Lakea. Jmenování ještě musí schválit výkonný výbor fondu Lake by se měl ujmout funkce od začátku května a vystřídat dosavadní ředitelku Ann Venemanovou.
"Přináší bohaté zkušenosti ze své dlouhé úspěšné kariéry ve vládě Spojených států," řekl o novém řediteli Pan. Lake byl bezpečnostním poradcem bývalého amerického prezidenta Billa Clintona a spolupracoval s Obamou během jeho volební kampaně v roce 2008. Americká média o něm spekulovala jako o možném ministru zahraničí, nakonec ale tuto funkci obsadila někdejší první dáma Hillary Clintonová.
Ředitelem UNICEF byl v historii fondu vždy Američan, především kvůli tomu, že USA jsou největším přispěvatelem do rozpočtu UNICEF. Fond má od OSN mandát působit celosvětově ve prospěch přežití, ochrany a rozvoje dětí. Jeho cílem je zkvalitnění péče o děti, zajištění rovných práv, včetně práva na vzdělání, všem dětem či ochrana dětí před válkami. Příjmy UNICEF pocházejí z dobrovolných příspěvků vlád, ze soukromých zdrojů a ze zdrojů OSN.









