Arabský jarní větříček. Protesty zasáhly Kuvajt

Zahraničí
17. 11. 2011 17:05
Protesty proti korupci v Kuvajtu.
Protesty proti korupci v Kuvajtu.

Kuvajtský emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah dnes nařídil bezpečnostním silám přijmout "veškerá nezbytná opatření" k udržení pořádku v zemi. Reagoval tak na středeční bezprecedentní protivládní demonstraci, jejíž účastníci nakrátko obsadili parlament a volali po demisi premiéra a rozpuštění Národního shromáždění.

Pět členů policie a národní gardy bylo zraněno a byly způsobeny škody na veřejném majetku, oznámilo dnes kuvajtské ministerstvo vnitra.

O případných zraněných nebo zatčených demonstrantech se ministerské prohlášení nezmiňuje. Očití svědci uvedli, že zraněno bylo pět demonstrantů, kteří byli ošetřeni na místě.

Šajch Sabah dnes předsedal mimořádnému zasedání vlády věnovanému středečním nepokojům. Bezpečnostním složkám poté nařídil přijmout veškerá opatření, která zabrání všemu, co by mohlo "ohrozit bezpečnost a stabilitu" v zemi, citovalo vládní prohlášení.

"Kuvajt se nestane dějištěm chaosu a plánovaného ničení," citovala emírovo prohlášení agentura Kuna.

Středeční vpád stovek demonstrantů do budovy kuvajtského parlamentu označil emír za "nezodpovědnou akci a krok směrem k chaosu, který ohrožuje bezpečnost monarchie"

Parlamentní zasedání plánované na dnešní dopoledne bylo kvůli škodám způsobeným v zasedací síni zrušeno, informovala kuvajtská média. Někteří opozičníci se prý ale sešli v kanceláři nejmenovaného poslance, aby se poradili o dalším postupu.

Zákonodárným sborem v Kuvajtu je jednokomorové Národní shromáždění, které má 50 členů. Podle ústavy je mezi nimi automaticky deset vládních ministrů. Po posledních volbách v roce 2009 jsou v kuvajtském parlamentu zastoupeni sunnitští islamisté, menšinoví šíité i liberálové a mezi poslanci jsou také čtyři ženy. Činnost politických stran v Kuvajtu je zakázána, úřady nicméně tolerují "hnutí" nebo "směry".

Kuvajtu se zatím vyhnuly masové protestní demonstrace, které zasáhly řadu arabských států a v některých vedly ke svržení konzervativních režimů. V zemi ale stoupá odpor proti vládnoucí královské rodině, jejíž některé členy obyvatelstvo obviňuje z korupce.
  

Autor: AFP, ČTK Foto: Profimedia

Další čtení

ilustrační foto

Německá kontrarozvědka: AfD jsou extrémisti proti svobodě a demokracii

Zahraničí
2. 5. 2025

Slovensko propadlo v žebříčku svobody médií, kritika míří na vládu Roberta Fica

Zahraničí
2. 5. 2025
Hasiči na střeše Sixtinské kaple

Bez hasičů by to nešlo. Ve Vatikánu instalovali komín k volbě papeže

Zahraničí
2. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ