Bangui: Nenávist křesťanů a muslimů je strašlivá

Zahraničí
20. 3. 2014 19:30
Pohřeb zavražděných muslimů ve městě Bodo.
Pohřeb zavražděných muslimů ve městě Bodo.

Nenávist mezi křesťanskou a muslimskou komunitou ve Středoafrické republice dosáhla "děsivé úrovně". Během své návštěvy metropole Bangui to uvedla vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. V zemi podle ní panuje skoro anarchie, v některých oblastech se dokonce pohybují lidé se zkrvavenými mačetami a kusy lidských těl v rukou, nikdo je ale nezadrží.

Násilí ve Středoafrické republice trvá od loňského března a vyžádalo si už stovky obětí.

Banda ozbrojených mladistvých křesťanů.Pillayová popsala situaci v tomto africkém státě jako "téměř úplnou beztrestnost", kde neexistuje "spravedlnost, právo ani pořádek jen s výjimkou toho, co zajišťují zahraniční vojáci".

Ve Středoafrické republice nyní působí asi 6000 příslušníků mírových jednotek z Africké unie a 2000 francouzských vojáků, kteří se snaží situaci v zemi stabilizovat. Jinde než v hlavním městě Bangui se ale nepohybují.

"Nemohu se ubránit pocitu, že kdyby Středoafrická republika nebyla chudou zemí ukrytou v srdci Afriky a děly by se tam tyto stejně šílené věci, reakce okolního světa by byla mnohem silnější a dynamičtější," prohlásila Pillayová.

"Kolik dětí musí být ještě popraveno, kolik žen a dívek znásilněno, kolik se musí objevit obětí kanibalismu, abychom tomu začali věnovat pozornost?" dodala komisařka OSN.

Násilí ve Středoafrické republice trvá od loňského březnového převratu, za nímž stálo islamistické hnutí Séléka vedené Michelem Djotodiou. Ten se stal prvním muslimským prezidentem této převážně křesťanské země.

Francouzští vojáci nemají šanci masakrům zabránit.V polovině ledna pod tlakem sousedních států odstoupil, neboť nedokázal zastavit násilnosti vyvolané rozbroji mezi muslimy a křesťany.

Brutalita muslimů z hnutí Séléka vedla k vytvoření ozbrojených oddílů křesťanů, které si teď vyřizují účty s menšinovými muslimy. Boje vyvolaly humanitární krizi, v níž podle odhadů OSN opustilo své domovy na 650 tisíc lidí. Jen v hlavním městě Bangui je přes 230 tisíc běženců, asi 300 tisíc osob uprchlo do sousedních států.

Další čtení

V prezidentských volbách v Rumunsku jasně vede krajně pravicový politik Simion

Zahraničí
4. 5. 2025

Soud v USA zablokoval rozhodnutí vrátit zaměstnance Hlasu Ameriky do práce

Zahraničí
4. 5. 2025

Třináct lidí v Berlíně utrpělo zranění, na koncertu někdo stříkal pepřový sprej

Zahraničí
3. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ