V samém finiši sčítání hlasů to nakonec přece jen nestačilo. Jacob Zuma, obviňovaný z korupce, a jeho Africký národní kongres (ANC) zvítězil drtivě ve středečních parlamentních volbách v Jihoafrické republice, ale bude muset vládnout bez ústavní většiny. Vyplývá to z konečných výsledků, které dnes oznámila ústřední volební komise.
ANC, který dominuje na jihoafrické politické scéně od pádu apartheidu v roce 1994, získal 65,9 procenta hlasů. Před pěti lety to ještě bylo téměř 70 procent.
Obvinění z korupce vznášená proti Zumovi tak jemu a jeho straně uškodily minimálně. ANC profituje u mnoha voličů ještě stále z vysokého uznání, které získala v boji s režimem apartheidu. Tento bonus zjevně převažuje i nad značnou chudobou, kriminalitou nebo rozšířením choroby HIV v zemi.
Sám Zuma kdysi prohlásil, že se na obranu proti AIDS po sexu se ženou s virem HIV osprchoval. Stalo se tak u soudu, před nímž čelil obvinění, že tuto ženu, rodinnou známou, znásilnil. Hájil se tím, že ho vyprovokovala krátkými sukněmi. Zuma má čtyři manželky.
Přineste mi samopal
Zuma se v předvolební kampani často označoval za lva, svou stranu pak nazýval slonem, kterého ostatní nemůžou srazit na kolena. Tento pyšný příslušník kmene Zulu měl přes sebe mnohokrát přehozenou leopardí kůži.
Z opozice si utahoval a vyjadřoval se o ní pohrdavě. Už první den po hlasování, ve čtvrtek, slavil Zuma „předčasně" vítězství na podiu vedle rakve ztlučené z voleních uren. Rakev byla polepená emblémy politické konkurence. "Amandla Awethu" - Moc patří nám, volali jeho příznivci a nadšeně tančili.
Pravidelně největší nadšení Zuma vyvolával v okamžiku, když začal zpívat svou hymnu Přineste mi můj samopal - Umshini wami. Kroutil při tom svým mohutným tělem. Nemálo návštěvníků jeho shromáždění přiznávalo, že přišlo hlavně kvůli této slavné písni v Zumově podání.
Získaná podpora ve volbách stačí Zumovi na to, by byl zvolen prezidentem. Hlavu státu, která je současně předsedou vlády, volí dolní komora parlamentu, Národní shromáždění, na svém prvním zasedání po volbách. První zasedání Národního shromáždění vzešlého z letošních voleb se uskuteční 6. května.
Bílá naděje
Jediným stínem na triumfu ANC je porážka v blahobytné provincii Západní Kapsko, centru turistického průmyslu. Tamní Demokratická aliance (DA) vedená bílou političkou helen Zilleovou, starostkou Kapského města, z německé rodiny, získalo 16,66 procenta hlasů. Nedávno založený Lidový kongres (COPE), který v prosinci vytvořili odpadlíci od ANC, získal jen 7,42 procenta hlasů a skončil na třetím místě.
Procentuální zisky se zhruba rovnají rozdělení 400 křesel v parlamentu. Přesný počet mandátů musí ale ještě jednotlivým úspěšným politickým uskupením přidělit volební činitelé podle komplikovaného vzorce.
Nový prezident ani nová vláda ale nebudou mít jednoduchou situaci. Především budou muset v důsledku světové hospodářské krize čelit první recesi ekonomiky za 17 let. Ta zemi zasáhne v době, kdy miliony černochů stále žijí v chudinských čtvrtích, nezaměstnanost se pohybuje okolo 30 procent a země bojuje s téměř nejvyšší hladinou násilné kriminality na světě. Každý den v JAR umírá kolem tisíce lidí na nemoci související s AIDS.
Foto: ČTK/AP a Reuters