Johannesburg se mění ve <span>vystrašený uprchlický tábor</span>

Zahraničí
21. 5. 2008 09:41
Imigranti vyděšení násilnostmi hledají útočiště před policejní stanicí
Imigranti vyděšení násilnostmi hledají útočiště před policejní stanicí

Imigranti vyděšení násilnostmi hledají útočiště před policejní stanicíNejvýznamnější africké hospodářské centrum - jihoafrická metropole Johannesburg - se proměňuje v jeden velký uprchlický tábor. Po několikadenních brutálních násilnostech proti přistěhovalcům z jiných částí Afriky nebo Asie se to ve městě jen hemží traumatizovanými cizinci.

Na 11 tisíc se oficiálně odhaduje počet vyhnaných Zimbabwanů, Mosambičanů, Malawijců, ale i Somálců, Pákistánců, Indů a Číňanů - neoficiálně je jich o mnoho více.

Mnozí zachránili jen holé životy, jiní k tomu ještě aspoň kufřík, přikrývku nebo rádio. Někteří jsou odloučeni od příbuzných a shánějí informace o jejich osudu.

ČTĚTE TAKÉ: JAR: proti pogromům má zakročit armáda

"Je to prostě jen smutné," říká biskup Paul Verryn. V jeho metodistickém kostele táboří kolem 1300 lidí za nepopsatelných hygienických podmínek. Jsou vystrašení, otřesení, vyčerpaní a zčásti i zranění. Jen málokteří jsou ochotni uvést své jméno. V jejich líčení většinou převládá nepředstavitelná brutalita, s níž byli vyhnáni z domovů.

Násilné útoky na cizince vyhnaly z domova i tuto ženu.Vyprávějí o opilých a hulákajících bandách zabijáků, kteří lidem rozbíjeli hlavy cihlami. Nebo je zaživa upalovali. "Chceme prostě už jen pryč odsud," říká jistá žena ze Zimbabwe, kterou najednou už neděsí ani chaos v její vlasti.

Na policejní stanici na předměstí Jeppestown nocuje kolem 1500 lidí natlačených na zadním dvoře - pod širým nebem za nízkých teplot současné zimy na jižní polokouli. Nemají skoro žádnou vodu a záchody, o sprchách nebo koupelnách ani nemluvě. Policie je přetížená, stát ponechává uprchlíky z valné části jejich osudu - a soukromé iniciativě. Pracovníci humanitárních organizací se obětavě snaží zmírnit těžký úděl traumatizovaných lidí.

Stát se naproti tomu drží zpátky - a přiživuje tak pochybnosti o svých možnostech. Nemocnice nebyly o víkendu schopny přijmout nebo ošetřit všechny těžce zraněné z vlny násilností, napsal list Star. Což, jak usoudil, "vzbuzuje otázky ohledně připravenosti státu pro případ katastrof".

Policii se stále nedaří dostat situaci pod kontrolu.Staré politické gardě - která kdysi bojovala z exilu proti apartheidu - je z exploze násilností trapně. Všemi prostředky se snaží rozptýlit dojem, že národ Nelsona Mandely má problém, který se s oblibou připisuje k tíži Evropě, ale nepřiznává doma: radikální nenávist vůči cizincům.

Policie, která se sama navzdory bezbřehému vzedmutí násilí pochvalně označuje za pány situace, tvrdošíjně xenofobní násilí popírá. Jde prý jen o řádění kriminálních živlů, zdůrazňuje a ochotně se chytá spikleneckých teorií politiků, kteří za erupcí násilností tuší temné síly.

Naproti tomu uprchlíci, kteří ze strachu o své životy nechodí do práce, hledají útočiště u přátel a příbuzných nebo v kostelích, na policejních stanicích a obecních úřadech, jsou považováni za těžkou hypotéku.

Vláda prezidenta Thaba Mbekiho, která nechtěla vzít na vědomí krizi v sousedním Zimbabwe, vytrvale odmítala zřizovat uprchlické tábory. Události posledních dnů jí ovšem teď právě takové tábory nadělily. Lidé v nich přežívají za podmínek, které organizace Lékaři bez hranic (MSF) už pranýřovala jako lidsky nepřijatelné.

Foto: AP, Reuters

Autor: DPA

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ