Kaddáfí si prý naběhl, když za ropu chtěl zlato

Zahraničí
7. 5. 2011 14:42
Tripolis prý hodlal napříč Afrikou zavést "zlatý dinár", který měl údajně ohrozit americký dolar coby univerzální platidlo.
Tripolis prý hodlal napříč Afrikou zavést "zlatý dinár", který měl údajně ohrozit americký dolar coby univerzální platidlo.

Ruská státní média vyrukovala s teorií, že skutečným důvodem západní intervence v Libyi byla obava, že by Kaddáfím chystaná celoafrická zlatá měna vytlačila z ropných kšeftů dolar.

Francouzi, Britové i Italové donedávna s Tripolisem spokojeně obchodovali, i když si o dodržování lidských práv v Libyi určitě žádné iluze nedělali. Stačilo však pár srdceryvných záběrů ve večerním zpravodajství a najednou se naparovali, že kšefty musí jít stranou, protože Kaddáfí je tyran a je nutné ochránit civilisty v povstaleckých baštách, jež hrozil bez milosti ztrestat.

Proč ten náhlý obrat? Cítili se evropští politici zahanbení sérií lidových povstání proti protežovaným autokratům v arabském světě? Vycítili strategickou příležitost přimknout na svou stranu očekávané nové místní vládce z řad povstalců?

Vzhledem k libyjskému nerostnému bohatství se dal předpokládat argument, že humanitární intervence je fakticky bojem o ropu. Tato teorie má ovšem háček, protože Kaddáfí ropu Evropanům už léta prodával k oboustranné spokojenosti a bylo zjevné, že konflikt s významným producentem její cenu vyšponuje, na což západní ekonomiky doplatí. Neujasněné zájmy interventů dovedly boje do slepé uličky, kdy se sice podařilo uchránit Benghází, ale není jasné, co bude dál.

Tripolis prý hodlal napříč Afrikou zavést "zlatý dinár", který měl údajně ohrozit americký dolar coby univerzální platidlo.Bohatství národů podle Kremlu

Kremelský zpravodajský kanál v angličtině Russia Today nyní vyrukoval s teorií, že Kaddáfí upadl v nemilost západních kapitalistů, protože si chtěl za ropu nechat platit zlatem. Tripolis prý hodlal napříč Afrikou zavést "zlatý dinár", který měl údajně ohrozit americký dolar coby univerzální platidlo. Redaktoři argumentují, že bohatství národů by se pak měřilo množstvím nashromážděného zlata, přičemž libyjské zlaté rezervy na obyvatele daleko převyšují leckterou západní ekonomiku.

Oslovený protiválečný aktivista vysvětluje, že o myšlenku nové měny byl veliký zájem, zejména v Africe, ale aby nevzbudil zášť imperialistů, musel Kaddáfí novou měnu chystat prakticky v utajení. O "zlatém dináru" se prý nicméně konaly dvě konference - v letech 1996 a 2000.

Podle redaktorů byl Kaddáfího osud zpečetěn, když před intervencí urgoval arabské a islámské státy, aby "zlatý dinár" společně zavedly. Pak už bylo jen otázkou času, kdy si světové finanční elity našly záminku k jeho odstranění.

Ruský kanál vysvětluje svržení Saddáma Husajna podobnými pohnutkami s tím rozdílem, že Bagdád chtěl nahradit dolar eurem. Kremelští analytici však nerozvíjejí, zda by libyjský odklon od dolaru k euru místo dináru byl pro Sarkozyho a spol. přijatelným kompromisem, kterým by si Kaddáfí zachránil kůži.

 

Další čtení

Polsko vyhostilo 41 Gruzínců při největší letošní deportaci

Zahraničí
14. 5. 2025

Putin se jednání s Ukrajinou v Istanbulu nezúčastní, delegaci povede Medinskij

Zahraničí
14. 5. 2025

RFE/RL: Černá Hora zablokovala majetek motolského exnáměstka Budinského

Zahraničí
14. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ