Stavy šimpanzů na Pobřeží slonoviny se drasticky snížily. V porovnání s počty před 18 lety žije v zemi u Guinejského zálivu jen desetina těchto primátů, uvádí ve své nejnovější studii mezinárodní skupina vědců v čele s experty z lipského Ústavu Maxe Plancka pro evoluční antropologii.
Pobřeží slonoviny platilo kdysi za baštu šimpanzů, ještě v šedesátých letech minulého století tam žilo zhruba sto tisíc lidoopů. Ale už koncem osmdesátých let se jejich počty scvrkly na osm až dvanáct tisíc. A mezitím se jejich stavy snížily na pouhých tisíc zvířat, uvádí studie.
„Nečekali jsme, že to bude tak katastrofální," říká jeden z autorů studie Hjalmar Kühl v odborném magazínu Current Biology. „Na Pobřeží slonoviny zůstaly už asi jen tři až čtyři procenta z původní plochy lesů, populace (šimpanzů) se tudíž zhroutila," dodává Kühl.
Podle vědců má tento stav na svědomí explozivní nárůst počtu obyvatel v zemi, a sice z 12 milionů v roce 1990 na současných 18 milionů. To s sebou automaticky přináší mýcení lesů a pytláctví.
Původně chtěli antropologové zkoumat, jaké faktory napomáhají výskytu šimpanzů. „Prakticky jsme už ale nenašli žádná zvířata, a proto jsme začali se sčítáním," vysvětluje Kühl. Podle něj se odborníci obávají, že podobná situace je i v jiných zemích. Do dvou let by i v nich mělo být v západní Africe dokončeno sčítání šimpanzů.
Šimpanzi, uvádí studie, věnují hodně času a energie svému potomstvu a množí se pomalu. Proto jsou jejich populace velmi zranitelné. Jiskřička naděje na Pobřeží slonoviny ale zůstala, vysvětluje dále Kühl. V tamním národním parku Tai se šimpanzí populace nemění. To ukazuje, že chráněná a finančně dobře vybavená území plní svůj účel.
Foto: Profimedia