V nizozemském Haagu byl dnes po půlroční přestávce obnoven proces s bývalým liberijským prezidentem Charlesem Taylorem. Zvláštní soud pro Sierru Leone jej viní z válečných zločinů a zločinů proti lidskosti.
Taylor, který se dnešního zasedání zúčastnil, popírá, že by byl vinen zmíněnými zločiny, mezi nimiž jsou i vražda, znásilnění a najímání dětských vojáků. Podle žaloby se jich dopustil v době od listopadu 1996 do začátku roku 2001.
Žaloba by dnes měla předvést první svědky, například odborníka na diamantový průmysl v Africe, dále jednu z obětí zločinů spáchaných za občanské války z konce 20. století a také nejmenovaného Liberijce, který patřil k okruhu osob blízkých Taylorovi. Celkem by mělo vypovídat 144 svědků.
Charles Taylor byl prezidentem Libérie zvolen v roce 1997. Před soud byl pohnán kvůli podpoře povstalců z Jednotné revoluční fronty (RUF), kteří za války v Sieře Leone v letech 1991-2001 připravili o život až 120 tisíc lidí a zmrzačili tisíce dalších.
Tribunál ho viní, že se snažil tímto způsobem získat kontrolu nad nerostným bohatstvím Sierry Leone, především nad diamantovými doly, a že chtěl podporou povstalců destabilizovat vládu této západoafrické země.
Proces se koná v Haagu z obav, že by v případě konání v Sieře Leone mohl vyvolat nestabilitu a další konflikt.
Devětapadesátiletý Taylor ale do vězení hned tak nepůjde. Samotný proces podle všeho potrvá zhruba do roku 2009. Navíc je téměř jisté, že se liberijský exprezident odvolá, takže se proces protáhne nejméně o rok.
Taylor je prvním bývalým šéfem některého z afrických států, jenž stanul před mezinárodním soudem. V minulosti svržení afričtí diktátoři obvykle prchli do zámoří, kde žili v pohodlí nepotrestáni. I Taylor se po svém svržení v roce 2003 odebral do exilu v zahraničí, konkrétně v Nigérii, později však byl pod mezinárodním tlakem předán zvláštnímu soudu.
Foto: Reuters