Ve snaze zvítězit ve druhém kole zimbabwských prezidentských voleb nemá už autokratický vládnoucí Robert Mugabe téměř žádné skrupule. Jeho nejčerstvějším útokem proti opozici a jejím příznivcům je dovozní clo na zahraniční tisk. U deníků a magazínů se s okamžitou platností zvyšuje o 40 procent na jeden kilogram. O opatření informoval vládní list The Herald.
Clo reaguje na „příliv nepřátelských zahraničních novin" píše oficiální The Herald.
Mluvčí prezidenta Mugabeho a vysoký činitel ministerstva informací Georghe Charamba tvrdí, že při prodeji zahraničního tisku v Zimbabwe se dosahuje zisk, z něhož ale stát nemá téměř či vůbec nic.
„Přicházíme o politiku, přicházíme o peníze. Jako příslušné ministerstvo je naší povinností chránit národní média," uvedl Charamba.
V Zimbabwe existují dva státem kontrolované listy, ale žádné soukromé televizní anebo rozhlasové stanice.
Mnoho občanů získává nezávislé informace poslechem zahraničních elektronických médií nebo čtením zahraničního tisku, převážně z Jihoafrické republiky.
Přestože část zahraničních sdělovacích prostředků už řadu let označuje Mugabeho režim jako diktaturu, nebyl v minulosti velký problém sehnat v zemi opoziční tisk, hlavně ve větších městech.
Pro mnohé paradoxně dopravovala do země opoziční tiskoviny tištěné v Británii zimbabwská státní letecká společnost.
Nově uvalené clo dělá ze zahraničních deníků a časopisů fakticky luxusní zboží, jež se pro drtivou většinu zbídačených Zimbabwanů stává nedostupné.
Čerstvé opatření zimbabwské vlády je jen dalším kamínkem do mozaiky šikany a teroru, které se už neobracejí jen vůči domácí opozici, ale i proti zahraničním humanitárním pracovníkům a diplomatům.
Příznivci opozice jsou týráni, unášeni či vražděni.
Od prvního kola parlamentních a prezidentských voleb usmrtili příslušníci policie, armády a různých bojůvek spřízněných s vládní stranou ZANU-PF nejméně 65 lidí podporujících opoziční MDC.
Policie tento týden už dvakrát krátce zadržela kandidáta opozice na úřad prezidenta Morgana Tsvangiraje a zakázala jeho volení mítinky.
Nejvyšší soud v Harare dnes ale tento zákaz zrušil, čímž MDC dosáhla alespoň na papíře dílčího vítězství.
Mugabeho vláda tento čtvrtek pozastavila v zemi činnost zahraničních humanitárních pracovníků a organizací. Především nevládní organizace (NGO) čelí obvinění, že při své činnosti agitují pro opozici. Podle zástupců NGO jsou na potravinové pomoci ze zahraničí zcela závislé stovky tisíc Zimbabwanů.
Podle mnoha svědectví začal autokratický Mugabeho režim zjevně využívat hlad jako zbraň. Potraviny jsou přednostně rozdělovány příznivcům vládní strany. Mnozí ti, kteří podporují opozici, se k pomoci dostanou jen tehdy, když odevzdají svůj průkaz totožnosti, uvedl americký velvyslanec v Zimbabwe James McGee.
Pokud to ale učiní, ztratí tím možnost hlasovat ve druhém kole prezidentských voleb.
Foto: AP a Reuters