Rozhovor
Nakrmte se sami. Emancipujeme africké zemědělce

29.08.2012 18:00 Rozhovor

Je to už staré humanitární dilema: Dovážet zahraniční potravinovou pomoc chudým a hladovějícím zemím, nebo nedovážet? Až polovina zemědělské eprodukce v zemích východní Afriky shnije nebo vůbec nevzejde. Přitom podle Stephena Muchiriho, ředitele Východoafrické farmářské federace (EAFF), by ke změně stačilo relativně málo. Zefektivnit vlastní produkci.

Zpět na článek

Nejdiskutovanější názory

  • Pavel Kolář (9 hlasů) 30.08.2012 08:00

    Rozumné názory. Proč posílat Afičanům humanitární pomoc, když by se...

  • petr petr (4 hlasy) 30.08.2012 09:46

    Multikulturní bratříčci makat nikdy nebudou takže hloupí a změkčilí...

  • Petr Novák (1 hlas) 30.08.2012 10:13

    Milý Pavle , mluvíš mi z duše, nejsi ty náhodou z ČEZKA?

  • David L (1 hlas) 30.08.2012 09:00

    Kdybych si tím nenadělal další dluhy a kdyby to neznamenalo ztrátu...

Vložte nový příspěvek

Pro přidání vlastního názoru musíte být přihlášen.

Přihlášení | Registrace

Diskuzní příspěvky

Multikulturní bratříčci makat nikdy nebudou takže hloupí a změkčilí běloši budou stále platit a platit......a navíc se v tomto humanitárním byznysu točí miliardy a nikdo z těchto pomáhajících dobráků nechce přijít o tak skvělý kšeft !!!

4 hlasy

Kdybych si tím nenadělal další dluhy a kdyby to neznamenalo ztrátu zaměstnání ani počítání jako dovolená, rád bych jel někam na sklizeň/ňe.

Tak či tak, i v Evropě není vše (ohledně zemědělství) takzvaně růžové. Například v Německu sbírají jablka často důchodci anebo takzvaně gastarbeiteři anebo migranti. A byť gastarbeiteři jsou zřejmě často rádi za finanční odměnu která značně převyšuje co by obdrželi v domovině pokud tam vůbec nějaké zaměstnání je, tak značné schody mezi takzvaně národními hospodářstvími přece není zvláště dlouhodobě jako něco co by stálo za to naschvál udržet, ať jíž v rámci EU anebo globálním, byť v těch věcech pochopitelně souhrají aspekty společenské, politické i ekologické, klimatické a prostředí. Navíc, evidentně pak chybí pracovní sila jinde.
Ohledně mezi-státního obchodování, mám za to, že významnou roli hraje zvýšená poptávka po zahraničních produktech jistě často kvůli ceně i kvůli tomu že se to místně pěstovat nedá, nebo jen těžko, ale i v domnění toho že to prospívá těm odkud to je.
A například, zvláště když je v Španělsku tolik okurek, že je Španěl už ani nechce vidět, tak by jistě byla škoda kdyby je vyhazoval do žumpy. Nícméně, když nějaká obchodní společnost je zaměřená na okurky a kvůli tomu se pěstují okurky na úkor jiných plodin i na úkor lesů a vodních zásob, tak to jistě také nedává smysl.

Ohledně potravinové pomoci, když není co jíst, anebo když nejsou peníze nebo nic co za to koupit, tak to je ohavnost když se nechá chcípnout hlady, nebo ne? Nicméně, určitě je značně pravda že když se bere být nakrmen jako samozřejmost že nezbývá než aby se "otroci" o všechno postarali, a stranou možností, být jedním zvláště z mála otroků, raději život poustevníka anebo typu kláštérního než být feudálním poddaným masy který si sama stanovuje podmínky na všechno.

1 hlas

Rozumné názory. Proč posílat Afičanům humanitární pomoc, když by se dokázali dobře uživit sami. Stačí jen chtít a nevolit si za politiky gaunery, kteří jen vysávají své země.

9 hlasů

Milý Pavle , mluvíš mi z duše, nejsi ty náhodou z ČEZKA?

1 hlas




Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 08/2024 najdete >




Týden

Sedmička

Interview

Instinkt

TV Barrandov

Kino Barrandov