Piráti oslavují své mučedníky. A <span>řádí dál</span>

Zahraničí
14. 4. 2009 19:10
Americká námořní hlídka nad Adenským zálivem.
Americká námořní hlídka nad Adenským zálivem.

Navy SEALs při výcviku.Poplach v Adenském zálivu. Vody před somálskými břehy křižuje mnoho válečných plavidel, přesto dnes piráti zaútočili na několik dalších nákladních lodí. Dvě z nich unesli. Islamisté v Somálsku mezitím oslavují mořské lupiče jako boží bojovníky.    

Piráti se dnes zmocnili nákladní lodě Irene E.M. z Řecka a libanonskou Sea Horse. Na první jmenovanou zaútočili už krátce po půlnoci.

Vedle toho ostřelovali z automatických zbraní a granátometů nákladní loď Safmarine Asia plující pod libérijskou vlajkou.  

Irene E.M., která je registrována v karibském státě Svatý Vincenc a Grenadiny, vyslala před útokem tísňový signál, pomoci se jí však nedostalo včas. Všech 22 členů posádky tvoří Filipínci a jsou v pořádku, uvedla asociace východoafrických námořních přepravců. Plavidlo bylo na cestě z Jordánska do Indie.

ČTĚTE TAKÉ: Tři rány, tři zásahy. Brilantní akce ostřelovačů
                        Francouzi vyrvali loď pirátům. Jeden rukojmí zahynul

Unesená loď Irene.Za několik hodin unesla další skupina pirátů zhruba 143 kilometrů od somálského pobřeží libanonskou nákladní loď Sea Horse plující pod vlajkou státu Togo. na loď zaútočili třemi něbo čgyřmi rychlými čluny, uvedl mluvčí NATO.

Piráti tak opět ukázali, že nehodlají s útoky přestat i přes přítomnost mezinárodních vojenských flotil v regionu.

Únosy se staly krátce poté, co prezident Obama oznámil, že hodlá růst pirátství zastavit. Reagoval tak na vývoj z minulého týdne, kdy piráti u somálských břehů několik dnů zadržovali kapitána uneseného amerického plavidla Maersk Alabama. Osvobodil ho až zásah námořnictva USA. Při akci přišli o život tři únosci, které zlikvidovali elitní odstřelovači.

Jsme odhodláni zastavit růst pirátství v regionu a abychom tohoto cíle dosáhli, budeme muset pokračovat v práci s našimi partnery a zabránit budoucím útokům," řekl Obama na tiskové konferenci ve Washingtonu. 

Ne špatný příklad, ale vzor

Osvobození amerického kapitána z rukou pirátů si vysloužilo pozitivní ohlasy ze světa, somálští ozbrojenci však prohlásili, že se za zásah proti svým kamarádům pomstí.

Podezřelí piráti se vzdávají v Adenském zálivu (únor 09).Somálští islamisté oslavují nejnovější útoky pirátů na nákladní lodě jako úspěch v boji se Západem. Jejich činnost označují a chválí jako ochranu somálských pobřežních vod.

„Cizí mocnosti chtějí rozdělit území Somálska. A piráti chrání jeho pobřeží proti nepřátelům Alláha," řekl Muktar Robow, mluvčí radikálně islámských milic Svazu islámských soudů aš-Šabáb. Američané je řadí mezi teroristické organizace.

Další islamističtí vůdci v Somálsku zdůrazňují, že piráti „vedou válku proti křesťanským národům, které chtějí zneužít somálské pobřeží".

Podle somálské vlády použili Američané k pondělní likvidaci tří pirátů, kteří zadržovali amerického námořního kapitána, „trik".

Americký raketový křižník Masson v Adenském zálivu.V minulosti byly západní země opakovaně kritizovány, že se v pobřežních vodách Somálska a několika dalších afrických zemí zbavují nebezpečného odpadu, toxického i radioaktivního.

Také vzhledem k situaci v rozvráceném Somálsku ale tato kritika vyzněla téměř naprázdno a ze stejného důvodu nebyly vyslyšeny ani výtky Somálců samotných.  

Blokáda pobřeží?

Zatím není příliš jasné, do jaké míry se chce USA zapojit do boje proti pirátům. V současnosti u somálských břehů hlídkuje několik amerických vojenských plavidel. Ta však mají, stejně jako lodě EU, NATO, Číny, Ruska a dalších zemí, problémy ohromnou oblast východoafrického pobřeží v okolí Somálska před námořními zločinci pokrýt.

ČTĚTE TAKÉ: Může taktika z 19. století zastavit somálské piráty?

Podle zástupců americké armády uvažují Spojené státy například o rozmístění bitevních křižníků podél somálského pobřeží. Někteří vojenští stratégové upozorňují, že pro vymýcení pirátství v Somálsku bude nutné zaútočit na základny pirátů na pevnině. Po neúspěšném zásahu americké armády v Somálsku začátkem devadesátých let se však tomuto řešení většina armádních velitelů brání, a navíc podotýkají, že by si jistě vyžádalo mnoho obětí z řad civilistů.

Pro milice aš-Šabáb jsou piráti boží bojovníci."Bylo by to šílenství," komentoval možnost bojů proti pirátům na souši bývalý agent Ústřední zpravodajské služby (CIA) Larry Johnson. "Tihle lidé nejsou organizováni jako jednotná vojenská síla, jsou roztroušeni mezi rodinami s ženami a dětmi. Šlo by o vyhlazování celých vesnic."

Somálští piráti během posledních měsíců zajali více než desítku lodí a v současnosti zadržují kolem 300 rukojmích různých národností. O víkendu mezi plavidla, která padla do jejich rukou, přibyl italský remorkér unesený v sobotu v Adenském zálivu i s šestnáctičlennou posádkou. V pondělí zde piráti unesli také dvě egyptské rybářské lodě, na kterých je až 36 námořníků.

Foto: Pentagon, ČTK/AP a Reuters

Autor: ČTK , - pp -

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ