Výcvik somálských vojáků měl být jedním ze způsobů, jak čelit islamistickému hnutí Šabáb. Paradoxně tak snaha potlačit toto hnutí může skončit jeho posílením.
Podle diplomatických zdrojů je hlavním důvodem dezercí nedostatek peněz na platy vojáků. Ve snaze posílit bojeschopnost somálské armády investovaly Spojené státy 6,8 milionu dolarů (131 milionů korun) do výcviku téměř dvou tisíc somálských vojáků v sousedním Džibutsku a v Ugandě. Vojáci měli dostávat plat 100 dolarů měsíčně, několik stovek mužů vycvičených v Džibutsku však dezertovalo, když jim nebyly peníze vypláceny.
Podle jednoho z důstojníků somálské armády se někteří muži vrátili k civilnímu životu, ale někteří se přidali k rebelům. Počet bojovníků s americkým výcvikem, kteří takto rozšířili řady Šabábu, není zatím znám.
Příští měsíc má být v Ugandě spuštěn společný program USA a Evropské unie, jehož cílem je posílit slabou somálskou armádu, která má v současné době ve své moci prakticky pouze několik kontrolních stanovišť v hlavním městě. Dezerce vojáků však ukazují na největší slabinu programu, kterou je financování chodu armády poté, co budou její příslušníci řádně vycvičeni a vybaveni.
Somálsko nemá funkční vládu od roku 1991, kdy povstalecké klany svrhly prezidenta Mohammeda Siada Barreho. Občanská válka se v posledních letech proměnila v boj armády proti islamistům v čele s hnutím Šabáb, které se hlásí k teroristické síti al-Kajda.
Foto: profimedia.cz