Somálští piráti omylem napadli válečnou loď

Zahraničí
17. 1. 2012 06:00
Somálští piráti omylem napadli válečnou loď (ilustrační foto).
Somálští piráti omylem napadli válečnou loď (ilustrační foto).

Mysleli, že se zmocní bezbranné nákladní lodi. Ve skutečnosti si ale somálští mořští lapkové brousili v Indickém oceánu zuby na vojenskou loď evropské protipirátské mise Atalanta. Akce v půli ledna se nezdařila, útočníci byli zadrženi. A přece tento nový případ ukazuje, že pomocí námořní síly se pirátů u břehů Somálska nelze definitivně zbavit.

Piráti milují temnotu, je to jejich věrná přítelkyně. S její pomocí mohli sice v citované případě vyrazit nepozorovaně na moře, ale dále už je tma zradila. Od své kořisti byli už jen třicet metrů daleko a měli připravené žebříky, aby se vyšplhali na její palubu.

"Bandité se ale zmýlili," konstatuje Harrie Harrison z mise EU Atalanta. Napadené plavidlo, španělská vojenská nákladní loď Patino, může na první pohled vypadat jako civilní, ve skutečnosti ale k její výzbroji patří i dělo a vrtulník. Když piráti začali střílet, Španělé, na palubě jich je 148, palbu opětovali a vyslali proti útočníkům helikoptéru.

Piráti "duchapřítomně" naházeli okamžitě do vody vše, co by mohlo proti nim svědčit jako důkazy. Zbraně, žebříky a dokonce i kanystry s naftou.Somálští piráti získali jen roku 2009 na výkupném kolem 70 milionů dolarů.

Šest pirátů Španělé zajali, z toho pět jich je zraněných. Sedmý Somálec skočil do moře a není po něm ani stopy. Jak byli útočníci zmužilí, dosvědčuje i fakt, že jejich kořist je téměř třicetkrát delší než sedmimetrová bárka lupičů. Tento nový případ opět ukazuje, kolik jsou piráti ochotni riskovat, když jde o lup, rukojmí a poté většinou tučné výkupné.

Piráti vyrazili na lov z pláže vzdálené 40 kilometrů severně od Mogadiša. Zda patří k militantním islamistům ze Šabábu, nechce Harrison zatím prozradit. Ani další podrobnosti. Jisté je, že většina pirátských hnízd na dlouhém somálském pobřeží leží výrazně severněji.

Zmařená akce pirátů opět ukazuje, že je nelze přímo na moři silou vymýtit. Přes rozsáhlou vojenskou akci proti nim se stále zmocňují obchodních a jiných lodí. Co dělají s výkupným, ukazuje čerstvá studie britského institutu Chatman Hause.

Podle Anji Shortlandové získali somálští piráti jen roku 2009 na výkupném kolem 70 milionů dolarů. To je čtyřikrát více než rozpočet autonomní oblasti Puntland. A dvakrát více než celé Somálsko získá ročně vývozem dobytka. Analýzou tržních dat a satelitních obrázků dospěl ústav k závěru, že peníze získané námořním lupičstvím výrazně přispěly k rozvoji, doslova boomu Garove, hlavního města Puntlandu.

Chatman House dospívá k závěru, že miliony z výkupného nekončí jen za hranicemi Somálska, ale bandité je s oblibou investují doma. Z toho má zisk více lidí, než se dosud předpokládalo. Pirátský boss je tedy ve své zemi člověkem, jehož jméno se spojuje s blahobytem - nejen svým. Válečných lodí Evropanů se takový boss nebojí, vždy najde dost mužů, kteří se vydají s kalašnikovy a granátomety na moře. Dosvědčuje to i nezdařené přepadení španělské lodě Patino.

Autor: - pp -Foto: Profimedia

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ