Číňané v posledním desetiletí značně posílili svůj ekonomický vliv ve světě, především v Africe, která oplývá nerostnými surovinami. A nový archeologický výzkum jako by byl potvrzením tohoto trendu.
Před šesti sty lety měly vyrazit čínské lodě na výpravu k Africe. A včera dorazili do Keni čínští archeologové, kteří zde mají tři roky hledat důkazy o čínské obchodní výpravě a čínském vlivu z 15. století. Výzkum vyjde přibližně na 60 milionů dolarů a má se soustředit do okolí dvou turisty navštěvovaných měst Lamu a Malindi.
Asi největší odměnou by bylo nalezení vraku lodi, která byla součástí mocného loďstva admirála Čeng Che. Ten dorazil do Malindi někdy okolo roku 1418. Podle ústní tradice, kterou nedávno podpořily i testy DNA, přežilo potopení lodi několik lidí. Když dosáhli břehu, zabili hroznýše, který ohrožoval vesnici, a díky tomu jim bylo dovoleno se v oblasti usadit, oženit se s místními ženami a založit afro-čínskou komunitu.
Vrak bude pravděpodobně ležet nedaleko ostrova Lamu. "Výpravy Portugalců a Arabů jsou už dobře zdokumentované," řekl listu Guardian ředitel Národních muzeí Keni Idle Farah, který se na výzkumu podílí. "Díky prozkoumání vraku bychom mohli přijít s důkazem o prvních kontaktech mezi Čínou a východní Afrikou."
Projekt je součástí snahy čínské vlády oslavovat objevitelské cesty muslima Čenga, jehož lodě brázdily Indický a Tichý oceán desítky let před slavnými evropskými mořeplavci. Čeng obvykle přivážel dary od čínského císaře jako zlato, porcelán a hedvábí. Výměnou si odvážel slonovinu, myrhu, zebry a velbloudy. Největší rozruch v Číně ovšem jednou způsobila žirafa, dar od sultána Malindi, která ležela na severním pobřeží Keni.
Čínsko-keňský archeologický tým se nejprve pokusí nalézt sultánovu vesnici, která by měla být nedaleko Malindi, kde byl už objeven porcelán z doby Ming. V srpnu by pak měl začít podmořský výzkum.
Číňané vykreslují admirála Čenga jako "posla dobré vůle", s čímž řada historiků nesouhlasí, protože s oblibou využíval vojenskou sílu. Už v roce 2005, jako součást oslav admirálovy první plavby, vyslala čínská vláda do Keni vědce, kteří odebírali vzorky DNA ve vesnici Siyu. Zjistili, že někteří místní obyvatelé mají čínské předky - pravděpodobně Čengovy námořníky. Na základě toho devatenáctiletá Mwamaka Shirafu dokonce dostala plné stipendium na studium tradiční medicíny v Číně.