Spokojenost Američanů s prací prezidenta Baracka Obamy dosahuje před jeho stým dnem v úřadu v průměru 63 procent. Podle Gallupova ústavu, který Obamovu podporu u veřejnosti sleduje den po dni, se toto číslo rovná průměrnému hodnocení amerických prezidentů za posledních více než 50 let.
V prvních dnech po inauguraci 20. ledna schvalovalo Obamovy kroky 69 procent občanů, v druhé půli března klesla jeho podpora na 59 procent a nyní se pohybuje kolem 62 procent. Stý den v úřadu bude prezident příští středu.
ČTĚTE TAKÉ: Prezident Obama jako sexuální symbol
Obamova babička se pokřtít nenechala. Zůstává muslimkou
Chávezovo čtivo darované Obamovi se stalo hitem
Obamových 63 procent je sice na úrovni historického průměru souhlasných postojů s prací amerických prezidentů během jejich prvního čtvrtletí v Bílém domě od roku 1953, ale zároveň jde o čtvrtý nejvyšší údaj za tuto dobu a o nejlepší od roku 1977, kdy prezidenta Jamese Cartera podporovalo průměrně 69 procent Američanů. Vyšší hodnocení dosáhli už jen John Kennedy, 74 procent, a jeho předchůdce Dwight Eisenhower, 71 procent.
Vyšší hodnocení, v průměru 76 procent, měl také Lyndon Johnson, Gallupův ústav ho s ostatními prezidenty ale nesrovnává, protože funkci nepřevzal po volbách, ale uprostřed prezidentského období po atentátu na Kennedyho. Absolutně nejvyšší podporu veřejnosti, v průměru 87 procent, měl v poválečném období Harry Truman, který ovšem podobně jako Johnson nastoupil do Bílého domu z pozice viceprezidenta po smrti svého předchůdce.
Dobré hodnocení ještě vydrží
Obamova podpora za uplynulé tři měsíce nevykazuje podle Gallupova ústavu výrazné výkyvy a víceméně stabilně se pohybuje nad 60 procenty. Komentář k průzkumu konstatuje, že i když prezidentské "líbánky" netrvají věčně, naznačují výsledky šetření, že dobré hodnocení může Obama očekávat přinejmenším ještě v dalším čtvrtletí.
Vše o návštěvě Baracka Obamy v Praze čtěte ZDE
Nebylo by to nic neobvyklého. Z jedenácti poválečných prezidentů dosahovalo šest zhruba stejné podpory v prvním i druhém čtvrtletí v Bílém domě. Největší propad ve druhém čtvrtletí zažili Gerald Ford a Bill Clinton. Na Fordově střemhlavé ztrátě popularity o 15 procent se podepsal pardon, kterým zajistil beztrestnost svému předchůdci Richardu Nixonovi po aféře Watergate, od Clintona se veřejnost odvrátila o 11 procent po jeho prvních kontroverzních politických rozhodnutích.
Naopak o výraznějších sedm procent vzrostla ve druhém čtvrtletí podpora prezidenta George Bushe staršího, který ovšem do úřadu nastupoval s relativně slabou spokojeností občanů na úrovni 57 procent. Nižší start, 55 procent, měl jen jeho nástupce Clinton.
Kdy přijde vystřízlivění?
Gallupův ústav poznamenává, že z historických statistik nelze vyčíst typický konec prezidentských líbánek, tedy období většího nadšení veřejnosti novým prezidentem. Někteří zažili větší kritičnost ve třetím čtvrtletí, jiní si udrželi dobrá čísla takřka po celý první rok. Další, včetně obou prezidentů Bushů, zažili i růst spokojenosti, zpravidla v důsledku kroků při řešení mezinárodních krizí.
Obamův start je podle Gallupova ústavu solidní. Průměrná spokojenost 63 procent Američanů v prvním čtvrtletí je vyšší než v případě jeho čtyř předchůdců. Za největší Obamův dosavadní úspěch ústav označuje prosazení ekonomického stimulačního zákona k obnovení hospodářského růstu.
V nadcházejících měsících se Kongres začne vážně zabývat Obamovým návrhem rozpočtu na příští rok, což může být klíčové i pro hodnocení prezidentovy práce. Jak bude schvalování rozpočtu probíhat, zda hospodářství začne vykazovat známky oživení a jak si Obama povede na mezinárodním poli určí, jestli jeho hodnocení zůstane vysoké, nebo začne klesat, soudí analytici Gallupova ústavu.
Foto: Reuters, Profimedia