<span>Černoši</span> už v newyorském Harlemu netvoří většinu

Zahraničí
7. 1. 2010 14:10
Černoušci v Harlemu na ústupu (ilustrační foto).
Černoušci v Harlemu na ústupu (ilustrační foto).

Střední škola v Harlemu v 60. letech 20. století.Newyorský Harlem, neoficiální hlavní město černošské Ameriky, podle deníku The New York Times prochází hlubokou proměnou. Američané tmavé pleti zde poprvé za téměř 100 let nepředstavují většinu. Do čtvrti se stále více stěhují běloši či Hispánci, které sem láká cenově dostupné bydlení.

"Je to kombinace místa a dostupnosti," vysvětlovala newyorskému deníku jednatřicetiletá studentka Laura Murrayová, která se do oblasti přistěhovala před rokem. Podle ní je v Harlemu komunita, kterou v jiných částech města nevnímá.

V roce 2008 v Harlemu představovali černoši zhruba 40 procent obyvatel. V centru čtvrti nicméně stále mají většinu, každý šestý obyvatel zde je černé pleti. Takzvaných Afroameričanů tu ale přesto žije nejméně od 20. let minulého století, a to 77 000. Podíl bělochů v centrálním Harlemu se přitom od roku 2000 zdvojnásobil na deset procent, což je nejvíce od 40. let. Hispánců je tu pak téměř 30 procent, dosud nejvíce.

Podle historika čtvrti Michaela Henryho Adamse je tak Harlem na prahu další klíčové proměny. Podle deníku jí nahrává to, že ve čtvrti je řada volných nemovitostí, které jejich obyvatelé od 60. let opouštěli kvůli chátrání budov či četným případům žhářství při různých nepokojích.

V Harlemu se loučí s Michaelem Jacksonem.Na rozdíl od jiných proměn etnicky jasně profilovaných čtvrtí ve Spojených státech, kdy bohatší příchozí vytlačují chudší starousedlíky, jsou v Harlemu spíše jejich nástupci. "Je tu hodně nových bytů, které lidem umožňují stěhovat se do oblasti, aniž by někoho vyháněli," podotkl Joshua Bauchner, jenž se do Harlemu přistěhoval v roce 2007.

Někteří odborníci se nicméně obávají, že příliv nových a bohatších obyvatel do Harlemu by ve čtvrti mohl zvýšit nájmy a vytlačit odsud chudší lidi. V některých případech se tak již stalo. Podle jiných expertů je ale stěhování černochů z Harlemu a příchod jiných etnických skupin signálem, že padají překážky integrace a že čtvrť je atraktivním místem pro bydlení. Mnoho černochů již zde nyní nežije proto, že musí, ale protože chce.

Ještě v roce 1910 představovali Afroameričané deset procent obyvatel centrálního Harlemu. Již ve 30. letech ale díky přílivu černochů z jihu, ale i z centra Manhattanu, kde čelili rasové diskriminaci, tento podíl vzrostl na 70 procent. V 50. letech pak představovali 98 procent místní populace. V současnosti tento podíl klesl téměř na 60 procent.

Celý Harlem pak měl největší podíl obyvatel černé pleti v roce 1970, kdy jich bylo 64 procent. V současnosti ale představují pouze 41 procent všech obyvatel této čtvrti.

Za sebou na snímku: Bronx - Harlem - Manhattan.

Foto: Profimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Američan dostal doživotí za plánování vraždy agentů šetřících útok na Kapitol

Zahraničí
3. 7. 2025

Desítky hasičů na Krétě bojují s rozsáhlým požárem, 3000 lidí se evakuovalo

Zahraničí
3. 7. 2025

K Zemi míří objekt, který zřejmě pochází z cizího hvězdného systému

Zahraničí
2. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ