Pomoc populárního bývalého prezidenta by v jakékoliv americké předvolební kampani měla být výhodou. V případě současného šéfa Bílého domu Baracka Obamy a Billa Clintona to tak ale vždy není. Dokonce se občas zdá, že radovat se z ní kvůli některým Clintonovým výrokům může spíše Obamův republikánský protikandidát Mitt Romney. Z pohledu účetního je ale vše jednoznačné. Tandem Obama-Clinton dokáže získat od dárců miliony dolarů.
Jejich vztah nicméně nebyl jednoduchý nikdy. Už kvůli tomu, že bývalý prezident před minulými prezidentskými volbami pochopitelně podporoval při demokratickém souboji o nominaci do Bílého domu svou manželku Hillary. Jejího soka přitom například zpochybňoval jako nepříliš zkušeného politika. Na Obamovu adresu prý v soukromí pronesl i poznámku, která mohla mít rasistický podtext.
"Před pár lety by nám nosil kafe," řekl kdysi údajně Clinton nyní již zesnulému demokratickému senátorovi Edwardu Kennedymu.
Demokratický souboj o nominaci z roku 2008 je již minulostí, Clintonová je Obamovou ministryní zahraničí a vzájemný vztah jejího manžela se současným šéfem Bílého domu je lepší. Jak poznamenala televizní stanice CBS News, Clinton se snaží udržovat se všemi v demokratické straně dobré vztahy. Není totiž vyloučeno, že jeho manželka se v roce 2016 opět pokusí stát kandidátkou demokratů na prezidenta.
Bývalý prezident ale toho současného v poslední době v aktuální předvolební kampani hned několikrát nepotěšil. Nejprve uvedl, že Romney měl během působení v investiční firmu Bain Capital "prvotřídní" reputaci. Později se pak vyslovil za prodloužení platnosti daňových úlev zavedených za předchozího prezidenta George Bushe i pro bohaté Američany. V obou případech šlo o pravý opak toho, co říká voličům Obama.
Bain Capital specializující se na akvizice a restrukturalizaci problémových podniků podle jeho kampaně představoval bezskrupulózní firmu, jež připravovala běžné Američany o pracovní místa. Jak připomněl internetový deník Politico, v Obamově televizní kampani například vystupuje muž označující společnost za upíra, který "z nás všech vysál krev". Boj proti prodloužení daňových úlev pro bohaté pak již delší dobu patří mezi hlavní pilíře politiky současného prezidenta.
Clinton je ve volební kampani Romneyho nejoblíbenějším zastáncem Obamy. Štáb republikánského protivníka Bílého domu pak slova bývalého prezidenta okamžitě využil v předvolebním boji. "Co se týče podkopávání Obamových útoků na Romneyho, je Clinton prvotřídní. Prostě prvotřídní," uvedl pak jeden z poradců republikánského kandidáta.
Clintonovy výroky mezitím žehlili jeho pobočníci. Vydali například prohlášení, podle něhož bývalý prezident prodloužení daňových úlev nejbohatším ve skutečnosti odmítá. Na setkání s dárci v pondělí v New Yorku pak Clinton i Obama ostře kritizovali Romneyho. "Jeho zvolení by bylo pohromou pro naši zemi i pro svět," řekl třeba Clinton.
Jeho několik dní staré neuvážené výroky v tu chvíli nehrály velkou roli. Newyorští stoupenci demokratů na několika setkáních s oběma prezidenty darovali Obamovi na kampaň více než tři miliony dolarů (kolem 60 milionů korun).
Volební štáb současného prezidenta se pak nechal slyšet, že Clinton pro něj představuje velký přínos nejen při získávání peněz, ale i při oslovování voličů a předávání zkušeností. "Očekáváme, že v následujících týdnech se od něj dočkáme ještě větší pomoci," uvedl nejmenovaný pracovník Obamovy kampaně.