Dekret o ekonomické nouzi ve Venezuele vzbuzuje obavy

Zahraničí
17. 1. 2016 10:34
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.
Venezuelský prezident Nicolás Maduro.

Dekret o stavu ekonomické nouze, který v pátek vyhlásil venezuelský prezident Nicolás Maduro, hospodářskou krizi v zemi jen zhorší, domnívají se někteří experti, které citoval server BBC a španělský deník El Mundo. Neobsahuje totiž konkrétní opatření, nýbrž jen dává prezidentovi jakýsi bianco šek. Obavu vzbuzuje zejména ustanovení, podle něhož vláda může ve stavu nouze zajistit potraviny pro obyvatele i "vyvlastněním distribučního řetězce".

"Tento dekret bezpochyby krizi ještě prohloubí," tvrdí opoziční venezuelský poslanec a ekonom José Guerra. "Předpokládá, že stát bude disponovat výrobními prostředky, a to je nebezpečné. Naopak neobsahuje jediné opatření jak pokrýt státní deficit 30 miliard dolarů," dodal Guerra. Podle expertů tak jen bude pokračovat populistická státní politika dosavadní socialistické vlády, která současný stav způsobila.

Příznivci Nicolase Madura sledují jeho televizní projev k tématu hospodářské krize v zemi.Venezuela má nejvyšší inflaci na světě (kolem 150 procent), hrubý domácí produkt klesá (v posledním třetině loňského roku o sedm procent) a v zemi je nedostatek základních potravin i léků. Devadesát pět procent příjmů státního rozpočtu pochází z prodeje ropy, jejíž cena dlouhodobě klesá. Zatímco v roce 2014 se barel prodával za 90 dolarů, nyní je to asi 24 dolarů.

Mnozí vkládali velké naděje do změny, kterou Venezuele přinesly prosincové parlamentní volby. V nich získala ústavní většinu opoziční koalice, která prosazuje liberální změny i v ekonomice; mimo jiné chce skončit s kontrolou cen a zahájit privatizaci.

Příkladem legislativního chaosu je sporná platnost dekretu o 60denním stavu ekonomické nouze. Možnost podobného dekretu ústava sice zakotvuje, měl by ho ale nejprve projednat parlament. Dekret ovšem už ve čtvrtek vyšel v oficiálním věstníku, čímž formálně nabyl platnosti. Až v pátek ho pak prezident oficiálně předložil parlamentu k projednání.

"Dekret Nicolás je jedem do žil Venezuelanům. Šestého prosince lid řekl ne této dekretové praxi," prohlásil guvernér státu Mirandu a představitel opozice Henrique Capriles. Připomněl tak doby, kdy Maduro - stejně jako jeho předchůdce Hugo Chávez - vládl pomocí dekretů. Tuto pravomoc ale vždy dostali na určitou dobu zákonem, který schválil parlament. V něm měli posledních 17 let vládní socialisté většinu. Platnost posledního takového dekretu Madurovi vypršela na Silvestra.

Páteční prezidentův dekret dává vládě mimo jiné pravomoc disponovat se státními financemi na výdaje, které nejsou součástí státního rozpočtu. Vláda se hájí, že je chce použít na sociální programy. Dekret obsahuje i ustanovení, že vláda může po státních, ale také soukromých firmách požadovat zvýšení jejich produkce. Neuvádí už ale, jak toho mají podniky při katastrofálním stavu ekonomiky dosáhnout.

Vláda podle dekretu může požadovat po majitelích dopravních prostředků, distribučních kanálů, jatek a dalších podniků statky a zboží "nutné pro zajištění základních produktů", jichž je nedostatek. Dekret ale neuvádí, zda za to má vláda platit. V dekretu se též uvádí, že prezident "může nařídit další opatření sociální, ekonomická a politická, která jsou podle něj za současných okolností potřeba".

Autor: ČTK Foto: archiv , Fernando Llano

Další čtení

ilustrační foto

Historie se vrací. Trump nařídil otevřít věznici Alcatraz. Pro nejtěžší zločince

Zahraničí
5. 5. 2025

Americký prezident Trump nařídil znovu otevřít věznici Alcatraz

Zahraničí
5. 5. 2025

Záchranáři v jordánské Petře kvůli povodním evakuovali 1800 turistů

Zahraničí
5. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ