Nesnášenlivý, arogantní! Popularita Trumpa ve světě spadla

Zahraničí
28. 6. 2017 05:45
Donald Trump.
Donald Trump.

Míra oblíbenosti Spojených států ve světě se po nástupu republikánského prezidenta Donalda Trumpa oproti jeho demokratickému předchůdci Baracku Obamovi výrazně zhoršila. Vyplývá to z nově zveřejněného průzkumu institutu Pew Research Center, který provedl průzkum veřejného mínění ve 37 zemích. Ze středoevropských zemí se Pew Research Center dotazoval na názor občanů Polska a Maďarska, Česká republika a ani Slovensko do sondáže nebyly zahrnuty.

Anketa:

Jak byste oznámkovali dosavadní působení Donalda Trumpa coby prezidenta Spojených států amerických?

Oblíbenost USA v zahraničí byla na konci Obamova mandátu po osmi letech prezidentování na úrovni 64 procent, nyní je na 49 procentech, což je pokles o pět procentních bodů. Mnohem strmější pád ale Pew Research Center zaznamenal u nejbližších amerických spojenců, jako jsou evropské státy nebo sousedé USA Kanada s Mexikem.

Za oblíbenou zemi nyní považuje Spojené státy 30 procent oslovených Mexičanů, na konci Obamovy éry jich bylo 66 procent. V případě Kanaďanů je to 43 procent, za Obamy jich bylo 65 procent, z Němců pak k USA jako k oblíbené zemi vzhlíží 35 procent respondentů, za Obamy jich bylo 57 procent.

Amerika si nicméně i přes citelný pokles uchovává ve srovnání s osobou Donalda Trumpa podíl oblíbenosti díky svým svobodám a hodnotám zachovává. Nový americký prezident, který se do Bílého domu nastěhoval před pěti měsíci, se ale potýká s výraznou nedůvěrou.

Pro srovnání, Obamovi na konci jeho funkčního období důvěřovalo 49 procent oslovených Mexičanů, Trumpovi jen pět procent. Z Kanaďanů Obamovi věřilo 65 procent dotazovaných, Trumpovi 43 procent. Ještě větší rozdíl je mezi německými respondenty, z nichž 86 procent důvěřovalo Obamovi a pouze jedenáct procent Trumpovi, a u Švédska, kde propast činí 83 procentních bodů.

Rozdíl v důvěře mezi Obamou a Trumpem je značný i v Polsku a Maďarsku, kde činí 35, respektive 29 procentních bodů v neprospěch republikánské hlavy státu.

Mezi 37 státy jsou pouze dva, kde se důvěra v amerického prezidenta po odchodu Obamy zvýšila, a to v Izraeli a Rusku. K představitelům obou zemí měl Obama problematické vztahy, ačkoli v případě Izraele jde o tradičního klíčového spojence Washingtonu. V Izraeli Obamovi důvěřovalo 49 procent účastníků ankety, Trumpovi však věří 56 procent. Z oslovených Rusů republikánskému prezidentovi důvěřuje 53 procent respondentů, o Obamovi to mohlo říct jen jedenáct procent.

V celosvětovém srovnání pak měl Obama důvěru 64 procent oslovených, zatímco o Trumpovi to nyní řeklo 22 procent lidí. To je méně než v případě ruského prezidenta Vladimira Putina (27 procent), jeho ruského kolegy Si Ťin-pchinga (28 procent) nebo německé kancléřky Angely Merkelové (42 procent).

Pokud jde o charakteristiku Trumpa, celosvětově se 75 procent respondentů shodlo v tom, že je arogantní, 65 procent, že je nesnášenlivý, a 62 procent uvedlo, že je nebezpečný. Naopak jako silného vůdce ho označilo 55 procent oslovených.

Průzkum institutu prováděl v rozmezí 16. února až 8. května, celkem se dotázal 40 447 lidí.

Autor: ČTK , ReutersFoto: ČTK , Andrew Harnik

Další čtení

Trump: Rubio dočasně nahradí Waltze na postu poradce pro národní bezpečnost

Zahraničí
1. 5. 2025

Úřadující jihokorejský prezident rezignoval, aby se mohl zúčastnit voleb

Zahraničí
1. 5. 2025
ilustrační foto

Apple podle soudkyně úmyslně porušil nařízení o platbách v App Store

Zahraničí
1. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ