Armáda Spojených států chce v budoucnosti více sázet na bezpilotní výzvědná letadélka miniaturního formátu. Darpa, proslulá výzkumná agentura Pentagonu, nyní informovala o vývoji maličkého špionážního systému, který vypadá jako kolibřík.
Podobně jako jeho vzor z přírody se drží ve vzduchu máváním křídel a může různě manévrovat. O pohon se stará droboučký elektromotor. Odborníkům z AeroVironment, kteří Nano Air Vehicle (NAV) s mávajícími křídly konstruují, poskytla Darpa dalších 2,1 milionu dolarů.
Todd Hilton, programový manažer Darpa, prohlásil, že by rád, aby „špion kolibřík" vážící zhruba 10 gramů dokázal letět rychlostí až 10 metrů za vteřinu a uměl vzdorovat větru o síle 2,5 metru za vteřinu.
Nově vyvinutý kolibřík představený veřejnosti se zatím udrží ve vzduchu pouhých 20 vteřin.
Cílem Darpa rovněž je, aby NAV mohl létat v budovách a šlo jej ovládat dálkově na vzdálenost až jednoho kilometru. Umělý pták-vyzvědač je vybaven kamerou.
Malá létající zařízení vymýšlejí mozky z Darpa pro americkou armádu už dlouhé roky. Letounům velikosti malých ptáků nebo hmyzu předvídají experti skvělou (vojenskou) budoucnost.
Pro trochu větší letadélka, o délce několika desítek centimetrů, se v USA razí název Microdrone anebo Micro Air Vehicle (MAV). Jestliže jsou ještě menší, říká se jim Nano Air Vehicles (NAV). Jsou dlouhá jen několik centimetrů a jejich hmotnost nebývá větší než 10 gramů.
Foto: AeroVironment a Pentagon