Obama očekává, že Kongres včas uvolní vládě peníze

Zahraničí
5. 10. 2013 17:46
Americký prezident Barack Obama.
Americký prezident Barack Obama.

Americký prezident Barack Obama předpokládá, že Kongres zvýší dluhový strop pro federální vládu včas a že on sám nebude muset přijímat nestandardní kroky proti tomu, aby USA upadly do platební neschopnosti. V rozhovoru pro agenturu AP ale potvrdil, že dokud to Kongres neudělá, nehodlá s republikány o ničem vyjednávat.

"Neočekávám, že se tam dostaneme," řekl Obama o dosažení dluhového stropu, které má podle ministerstva financí nastat 17. října. "Včera (v pátek) se objevily alespoň nějaké výroky, že předseda (Sněmovny reprezentantů) (John) Boehner je ochoten zajistit, že dodržíme závazky (ve splácení dluhů)," řekl.

"Ve Sněmovně reprezentantů je dost hlasů na to, aby vláda obnovila provoz ještě dnes. A jsem docela ochoten se vsadit, že právě teď je tam i dost hlasů, které zajistí, že Spojené státy neskončí jako zkrachovalec," dodal Obama.

Od úterý funguje federální vláda v nouzovém režimu, protože nemá od Kongresu povolení čerpat peníze. Další krize čeká Spojené státy po 17. říjnu, kdy země vyčerpá limit pro nové půjčky. Pokud limit Kongres do té doby nezvýší, může se Washington dostat do platební neschopnosti, která bude mít mnohem hlubší ekonomické následky než současný nouzový stav ve vládních institucích.

Sněmovna, kde mají většinu republikáni, podmiňuje uvolnění peněz vládě ústupky v Obamově reformě zdravotnictví. Zvýšení dluhového stropu chtějí republikáni jako obvykle spojit s jednáním o dalším snižování vládních výdajů. Obama ale dnes zopakoval, že je ochoten jednat s republikány o zdravotnictví, snižování deficitu i o výdajích, ale až poté, co sněmovna bez jakýchkoli podmínek uvolní peníze vládě a zvýší dluhový limit.

Prezident také povzbuzoval americké občany, aby se nenechali odradit rozsáhlými technickými problémy nového systému pořizování zdravotního pojištění a neváhali si zajistit pojištění podle nového zákona o zdravotní péči, které má být povinné pro všechny. AP ale podotkla, že technické problémy nového systému jsou tak velké, že jeho webový portál musel být o víkendu kvůli opravám dočasně uzavřen.

Obama tvrdí, že dosavadní problémy se zápisy způsobilo zahlcení počítačových systémů nebývalým návalem. Dodal, že úřady nepřetržitě pracují na tom, aby zkrátily čekací dobu na vyřízení žádostí.

Obama řekl, že neví, kolik lidí se už do systému zapojilo, předpověděl ale, že až šestiměsíční období přihlašování skončí "pravděpodobně to překročí všechno, co kdo očekával". Experti, ale také například bývalý prezident Bill Clinton, ovšem upozornili na to, že životaschopnost nového systému nebude záležet na celkovém počtu přihlášených, ale na tom, jaký podíl z nich bude mladých a zdravých, kteří budou platit náklady starším a nemocným.

Autor: ČTK Foto: ČTK/AP

Další čtení

ilustrační foto

Papež Lev XIV. se rozhodl zůstat na sociálních sítích, oznámil Vatikán

Zahraničí
13. 5. 2025
Demonstrace v Londýně (2025).

Celý svět to ví, ale Moskva přesto odmítla odpovědnost za sestřelení letu MH17

Zahraničí
13. 5. 2025
Gérard Depardieu

Depardieu dostal u soudu podmínku za napadení dvou žen. Je to kampaň, tvrdí

Zahraničí
13. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ