Režim je historicky nepřátelský. A jestli bude v čele Íránu znovuzvolený prezident Mahmúd Ahmadínežád, nebo jeho protivník Mír Hosejn Músáví, už je jedno, myslí si americký prezident Barack Obama. Svůj postoj k událostem v Íránu, kde vláda čelí ostrým protestům Músávího stoupenců proti Ahmadínežádovu zvolení, shrnul Obama slovy "Počkejme a uvidíme".
"Rozdíl mezi Ahmadínežádem a Músávím z hlediska jejich nynější politiky není možná tak velký, jak se říká. V každém případě budeme mít co do činění s režimem vůči USA historicky nepřátelským," řekl prezident v rozhovoru pro televizní stanici CNBC.
ČTĚTE TAKÉ: Volby v Íránu: hrdina chudých versus islámský Robin Hood
Protesty v Teheránu pokračují bez ohledu na Músávího
Jak daleko je Írán od jaderné bomby?
Obama i další američtí činitelé už předtím vyslovili znepokojení nad postupem íránské vlády vůči protestujícím. Prezident v úterním rozhovoru pečlivě vážil slova, aby nedal íránským ultrakonzervativcům záminku k tvrzení, že se Spojené státy vměšují do íránských vnitřních věcí.
"To, co jsem řekl, je toto: ´Rozhodnutí je na Íráncích. My se do toho nebudeme míchat.´ Můj postoj je ´Počkejme a uvidíme,´" řekl Obama.
Americký prezident potvrdil zájem o navázání přímého dialogu s Teheránem. Trvá však na uspokojivém řešení sporných bodů, mezi něž patří íránský jaderný program. USA se obávají, že jeho cílem je získat jadernou zbraň. To Írán popírá.
USA musejí Íránu zabránit, aby se vybavil jadernou bombou, a musejí ho přimět, aby přestal podporovat radikální (muslimské) organizace, "a to ať bude vítězem těchto voleb kdokoli", řekl Obama.
Foto: ČTK/AP, Reuters