Obnoví se brzy poštovní spojení mezi <span>USA a Kubou?</span>

Zahraničí
1. 10. 2009 18:20
Přináším doporučené dopisy od Fidela Catsra... (ilustrace).
Přináším doporučené dopisy od Fidela Catsra... (ilustrace).

Přináším doporučené dopisy od Fidela Catsra... (ilustrace).Spojené státy a Kuba zahájily v Havaně jednání o znovuobnovení poštovního spojení. Přitom došlo k neformálním kontaktům na vysoké úrovni, které můžou být předzvěstí dalšího uvolňování vzájemných vztahů.

Vztahy mezi USA a „ostrovem svobody" se ubírají spletitými cestami. Poté, co byla za vlády George W. Bushe zachováváno přísná politika embarga, ačkoli nijak vážněji nenahlodala Castrův režim, vsadil prezident Barack Obama na podmíněnou vstřícnost.

Letos v dubnu byly pro exilové Kubánce zrušeny restrikce ohledně jejich cest na Kubu a převody peněz příbuzným. Vedle toho dostaly americké telekomunikační firmy zelenou k byznysu na Kubě, s čímž je spojená i svoboda v přístupu na internet a k mobilním telefonům.

Poštovní schránka na Kubě.Ve Washingtonu se tehdy začalo hovořit o připravenosti k formálním rozhovorům na téma vystěhovalectví, obchod s drogami a regionální bezpečnost.

Minulý měsíc, 17. září, jednala v Havaně podnáměstkyně ministerstva zahraničí USA, Bissa Williamsová, o obnovení přímého poštovního styku mezi oběma zeměmi, který byl zastaven roku 1963. tato schůzka byla oficiální a veřejná. Toto opatření by přišlo vedle obyvatel ostrova vhod zejména kubánské kolonii ve Spojených státech. Bílý dům by tak exilové Kubánce přívětivě naladil před budoucím zrušením obchodního embarga.

To nejzajímavější se ale dozvěděli zahraniční novináři v Havaně až tento týden z místních zdrojů a z amerického zájmového zastoupení. Williamsová totiž zůstala na pozvání kubánského vedení na ostrov celý týden a mimo jiné se

setkala s náměstkem kubánského ministra zahraničí Dagobertem Rodríguezem. Navštívili spolu kubánskou oblast Pinar del Río, kterou nedávno zpustošil hurikán, a rovněž státní zemědělský podnik v oblasti.

Poštovní známka s Guevarou.Williamsová se sešla a univerzitními studenty a patnácti kubánskými disidenty. Tedy s lidmi, které tamní režim označuje za „žoldáky ve službách amerického imperialismu".

merický host se zúčastnil i obřího koncertu kubánského zpěváka Juanese pod širým nebem, který přilákal přes milion lidí.

Mluvčí ministerstva zahraničí USA Ian Kelly potvrdil pobyt Williamsové na Kubě, žádné podrobnosti však nezveřejnil.

Castro přirovnává americké ochodní embargo ke genocidě

Rozhovory na úrovni vládních zástupců mezi Havanou a Bílým domem jsou první za řadu let. Lze z nich usuzovat, že obě strany mají zájem na další normalizaci vztahů.

Jejich nejbolavějším místem stále zůstává obchodní embargo, které Fidel Castro označil „ za nástroj genocidy". Kuba zatím rozhodně odmítá spojovat jeho zrušení se zlepšováním situace lidských práv a s demokratizací v zemi.

Foto: Profimedia

Autor: - pp -

Další čtení

Reuters: Papež Lev XIV. dříve kritizoval Trumpa, hnutí MAGA volbou nadšené není

Zahraničí
9. 5. 2025

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ