Asi 260 zaměstnanců obsadilo minulý pátek továrnu v Chicagu. Jejich akce stále pokračuje. Učinili tak poté, co banka jejich podniku zastavila úvěry na provozní činnost a oni dostali okamžitou výpověď. Okupace továrny vzbudila vlnu celonárodní solidarity a pochopení pro ni vyjádřil i budoucí prezident USA Barack Obama.
Podle amerického tisku jde o svým způsobem ojedinělou akci, neboť odbory prý nezorganizovaly velké obsazení továrny už od 30. let minulého století.
Události kolem továrny vyrábějící dveře a okna (Republic Windows and Doors) věnují poměrně velkou pozornost i americká média. V neděli večer přišly vyhozené zaměstnance továry podpořit k jejím dveřím asi dvě stovky dalších odborářů.
Akci organizují odbory UE (United Electrical, Radion and Machine Workers of America), což je relativně malá organizace čítající zhruba 40 tisíc členů.
Zastavení úvěrů bankou Bank of America minulý týden mimo jiné znamenalo, že továrna nemá žádné peníze na mzdy zaměstnanců. Pracovníci, kteří podnik obsadili, chtějí pokračovat v protestu tak dlouho, dokud nedostanou všechny peníze, které jim podle smluv náleží.
Akce poměrně malé odborářské organizace vyvolala spontánní vlnu solidarity po celých Spojených státech. To podle domácího tisku ukazuje, jak všeobecně rozšířená je hořkost nad, že stát poskytl mnohamiliardovou pomoc žralokům na Wall Streetu, kteří současnou krizi zapříčinili. Za zdmi newyorských bankovních a finančních institucí přitom krachují obchody, dílny, továrny.
Podle odborů UE dostala Bank of America začátkem října ze záchranného fondu (Tarp) schváleného Kongresem USA 25 miliard dolarů. Podle amerického ministerstva financí je to „jen" 15miliard.
Odbory na příkladu továrny upozorňují v Chicagu, že Tarp nefunguje. Podle nich, lapidárně řečeno, banky zachraňují samy sebe, zatímco pracující, k nimž by měla pomoc směřovat, končí na dlažbě.
Foto: pressoftheatlanticcity