Hodně sliboval a hodně mu lidé věřili. Mezitím vystřízlivěl on i jeho příznivci. Kdo si myslel, že lze Ameriku a svět změnit škrtem pera od stolu v Oválně pracovně, je asi zklamán. Ostatní děkují, že to nebylo horší.
V prosinci se ministr financí Timothy Geithner chlubil, jak začíná federální vláda vydělávat na splátkách stovek miliard, které před rokem nacpala do velkých bank. Zatím to je prý 185 miliard dolarů a za prosinec devadesát.
Po Citigroup vrací i 25 miliard Wells Fargo. Obama přesto znovu kritizoval praktiky manažerů bank s vyplácením dividend.
Naopak očekává, že banky teď převezmou roli podporovatelů obnovy průmyslu, jak řekl 14. prosince na „summitu" se šéfy deseti největších amerických bank. Vláda už předložila kongresu návrhy na zpřísnění kontroly nad bankami.
Minulý týden to bankovním manažerům připomněl: stovky miliard dolarů, které koncem roku 2008 zachránily jejich zadky, se musejí vrátit do státního rozpočtu...
Sláva bez slávy
Arnaud de Borchgrave z UPI spočetl, že Spojeným státům trvalo 233 let (1776-2009), než to dopracovaly k ročnímu rozpočtovému deficitu ve výši 1,42 bilionu dolarů. Pro rozpočtový rok 2010 se počítá se dvěma biliony. Předpokládá se, že se v příštím desetiletí zdvojnásobí.
De Borchgrave dokonce 14. prosince v UPI vyčíslil, že bilion dolarových bankovek se vejde do vzdálenosti Země od Slunce nebo na Měsíc a zpět dvěstěkrát.
Na rozdíl od svých předchůdců, je Obama ryzí proletář. Nikdy nepodnikal, jeho zaměstnání byla vázána na rozpočty charitativní, městské nebo státní. Jeho kariéra byla postavená na pravidlech afirmativní akce zvýhodňujícího černochy před bělochy, sociální diskriminace naruby (asi proto se jí říká „pozitivní").
Prosadil ji Kennedy a platit začala za jeho nástupce Lyndona B. Johnsona roku 1964.
Při příležitosti prvního výročí výhry ve volbách nebylo v podstatě u Obamů co slavit. V guvernérských volbách ve Virginii a silně demokratickém New Jersey demokratičtí kandidáti propadli, republikáni triumfovali. Před rokem byl ve Virginii Obama prvním z demokratických prezidentských kandidátů od roku 1964, který tu uspěl.
Tak napůl
Stejný den se stal v New Yorku bezpartijní podnikatel v mediích Bloomberg potřetí starostou. V doplňovacích sněmovních volbách do kongresu ve státu New York ale demokraté s Billem Owenem uspěli a republikáni v jeho volebním okresu přišli o místo po stu letech (!).
Maiňané v referendu téhož dne odmítli uznat homosexuální manželství za zákonná. Maine je 31. státem, kde gayové s lesbami neuspěli. Rozhodnutím sněmoven jsou podobné sňatky povoleny v Massachussetts (2004), Vermontu, New Hampshire, Connecticutu a v Iowě.
Nelze plně říci, že by série voleb byla výročním referendem o Obamově vládě. Ale potvrdilo se, že když nastoupí republikáni s přijatelnými kandidáty, jsou zpět ve hře a že pobushovská éra deklasace je pryč. Nezávislí voliči, kteří podpořili demokraty v roce 2006 a 2008, se nyní postavili za republikány.
Statistici spočetli, že výkonnost americké ekonomiky za třetí čtvrtletí roku 2009 vzrostla o 3,5 procenta, zato nezaměstnanost přeskočila deset procent a je nejvyšší za 26 let. Bez práce bylo koncem roku více než patnáct milionů Američanů, z toho čtyři miliony o ni přišly již za Obamova úřadování. Sedm milionů nemá na hypotéky.
Na začátku vlády Obama na podporu zaměstnanosti dal 787 miliard dolarů. Nová místa měla vzniknout při federálních stavbách silnic, mostů, budov, elektrické rozvodné sítě. V říjnu na udržení zaměstnanosti vláda vydala dalších 24 miliard.
Foto: Bílý dům, ČTK/AP a Profimedia