Středeční projev republikánského prezidentského kandidáta Donalda Trumpa o jeho představě zahraniční politiky vyvolal upřednostňováním zájmů Spojených států u amerických spojenců znepokojení. Vlády jsou v komentářích značně zdrženlivé a vysocí státní představitelé, kteří ještě před několika měsíci miliardáře ostře kritizovali, nyní s jeho rostoucími šancemi na prezidentský úřad volí neutrální slova.
Jedním z mála politiků, který upustil od protokolu, když vyjádřil pochybnosti o Trumpových slovech, byl německý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier.
"Může jen doufat, že volební kampaň v USA nepostrádá vnímání reality," řekl Steinmeier. "Struktura světové bezpečnosti se změnila a již není založena na dvou samotných pilířích. Není možné ji vést jednostranně," prohlásil šéf německé diplomacie o změnách po konci studené války. "Žádný americký prezident tuto změnu v architektuře mezinárodní bezpečnosti nemůže obejít... (Trumpova doktrína) Amerika první na to odpovědí není," dodal.
V začátku nominačního souboje v USA se zahraniční vůdci nerozpakovali Trumpa otevřeně a veřejně kritizovat. V prosinci, když realitní magnát vyzval dočasně zakázat vstup do země muslimům, označil britský premiér David Cameron takový návrh za kontroverzní, hloupý a špatný.
Stovky tisíc Britů následně podepsaly petici, která žádala Trumpovi kvůli nenávistným výrokům zakázat vstup do Británie. Cameron takový zákaz odmítl, řekl ale, že kdyby Trump navštívil Spojené království, tak by jeho obyvatele proti sobě sjednotil.
V lednu pak německý vicekancléř Sigmar Gabriel přirovnal Trumpa k předákům krajně pravicových evropských stran, který není jen hrozbou pro mír a sociální soudržnost, ale i pro hospodářský rozvoj.
Nyní, když se americký miliardář blíží k získání prezidentské nominace Republikánské strany, jsou evropští představitelé s veřejnými komentáři na jeho osobu více obezřetní. V soukromí ale nadále vyjadřují znepokojení. Nejmenovaný vysoký představitel zahraniční politiky EU o Trumpovi řekl, že by byl neštěstím pro vztahy mezi EU a USA.
"Nyní si my a Obamova administrativa v podstatě vzájemně rozumíme. Nemyslím si, že rozumíme Donaldu Trumpovi," citoval svůj zdroj Reuters s tím, že miliardář nemá žádné pochopení pro delikátnost a komplexní povahu zahraniční politiky k Evropě.
O znepokojení zahraničních vlád z Trumpova možného vítězství v prezidentských volbách před týdnem informoval také americký deník Politico. Napsal, že dosluhující prezident Barack Obama na toto téma musí při svých jednáních mluvit tak často, že si pro tuto příležitost dokonce vypracoval projev. V něm vysvětluje záludnosti republikánských primárek i nadcházejícího nominačního sjezdu strany. Také tvrdí, že favoritka na demokratickou nominaci Hillary Clintonová je schopná Trumpa ve volbách porazit.