Mexická policie zatkla předsedkyni učitelských odborů Elbu Esther Gordillovou, zřejmě nejvlivnější ženu v zemi, kvůli podezření z korupce. Gordillová je mimo jiné obviněna, že zpronevěřila dvě miliardy pesos (asi tři miliardy korun) patřící odborovému svazu. Policisté ji zadrželi poté, co mexický prezident Enrique Peňa Nieto v pondělí schválil reformu, která má vnést pořádek do mexického školství a jeho zaměstnanecké politiky.
Osmašedesátiletá Gordillová vedla Národní svaz zaměstnanců ve školství - který má půldruhého milionu členů - celých 20 let. "La maestra" (učitelka), jak je v Mexiku přezdívána, postupně nabyla velké moci. Mohla například nabízet blok voličských hlasů největšího jihoamerického odborového svazu mexickým politickým kandidátům, disponovala ročním rozpočtem v řádu deseti milionů dolarů a v neposlední řadě "vládla" učitelům, kteří v Mexiku zasedají ve volebních komisích. V roce 2006 byla vyloučena z Institucionální revoluční strany prezidenta Peňi Nieta mimo jiné kvůli založení vlastní politické formace.
V posledních letech byla z korupce obviněna již několikrát, ale žádné právní kroky proti ní nebyly zahájeny. Za peníze na školství si údajně pořizovala drahé oblečení, kabelky, soukromá letadla a nemovitosti doma i v USA nebo jimi platila kosmetické operace. Gordillová všechny informace o svém nezákonném chování popírá.
Prezident v pondělí schválil nejrozsáhlejší reformu školství v zemi za posledních sedm desetiletí. Měla by zásadně změnit systém, v němž mohla být učitelská místa údajně prodávána či děděna a v němž neexistoval žádný přehled o tom, kolik škol, učitelů a studentů v zemi vlastně je. Dalším cílem reformy je zvýšit poměr žáků, kteří dokončí druhý stupeň základní školy či dostudují střední školu.