USAID prý tajným Twitterem podkopávala vládu Kuby

Zahraničí
3. 4. 2014 14:10
Není Twitter jako Twitter.
Není Twitter jako Twitter.

Americká vládní Agentura pro mezinárodní rozvoj (USAID) údajně na Kubě tajně iniciovala vytvoření komunikační sítě podobající se Twitteru. Tato síť měla sloužit k podrývání autority kubánské komunistické vlády. Vyplývá to z dokumentů, které získala agentura AP. Projekt podle ní zpochybňuje dlouhodobé tvrzení USAID, že nepodniká žádné tajné operace, a mohl by i narušit snahy této organizace zajišťovat pomoc chudým a zranitelným lidem ve světě.

Zmíněný projekt byl zahájen v roce 2010, fungoval více než dva roky a přitáhl minimálně 40 tisíc kubánských přispěvatelů. Jeho cílem bylo vybudováním jednoduché sociální sítě obejít přísnou kontrolu, kterou nad internetem uplatňuje kubánská vláda. Síť si měla nejprve najít dostatečný počet příznivců, především mezi mladými Kubánci, a ti pak měli být vedeni k disentu. Prostřednictvím sítě měli podle plánu svolávat politické demonstrace a vést politické diskuse.

Kubánci a tajný Twitter.Uživatelé sítě nicméně netušili, že za projektem nazývaným ZunZuneo stojí americká Agentura pro mezinárodní rozvoj, která je napojena na americké ministerstvo zahraničí.

Nevěděli ani, že Američané tímto způsobem shromažďují jejich osobní údaje, aby je případně mohli v budoucnu použít pro politické účely, a že jejich příspěvky analyzují.

Podle AP není zřejmé, zda tento program byl v souladu s americkými zákony, které vyžadují, aby k tajným operacím dal písemný souhlas prezident a aby o nich byl informován Kongres. Agentura pro mezinárodní rozvoj nesdělila, zda Bílý dům o akci věděl.

Podle zjištění AP, která prostudovala více než tisíc stran dokumentů o projektu a fakta dále ověřovala prostřednictvím rozhovorů a dalšími způsoby, se Agentura pro mezinárodní rozvoj maximálně snažila skrýt spojení Washingtonu s uvedenou komunikační sítí.

USA nejednou využívají svou humanitu k politickým cílům.Za tímto účelem nechala zřídit společnosti ve Španělsku a na Kajmanských ostrovech tak, aby bylo obtížné vystopovat tok financí, a ani vedoucí představitelé těchto firem netušili, že budou pracovat na programu hrazeném z peněz amerických daňových poplatníků.

Odhadovaných 1,6 milionu dolarů investovaných do sítě ZunZuneo bylo oficiálně vyčleněno pro blíže neupřesněný projekt v Pákistánu.

Program byl ukončen v září 2012, kdy skončil vládní grant.

Autor: ČTK , APFoto: ČTK/AP

Další čtení

Papež Lev XIV. vyzval k míru na Ukrajině a k zastavení bojů v Pásmu Gazy

Zahraničí
11. 5. 2025

Indie a Pákistán se dohodly na úplném a okamžitém příměří, uvedl Trump

Zahraničí
10. 5. 2025

Zelenskyj se dohodl s evropskými lídry na příměří, Putinovi pohrozili sankcemi

Zahraničí
10. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ