Vancouver chystá olympiádu, hyzdí ho ale <span>bídný slum</span>

Zahraničí
27. 9. 2009 08:00
Vancouverský bezdomovec. Jak si město poradí během olympiády?
Vancouverský bezdomovec. Jak si město poradí během olympiády?

Vancouverský bezdomovec. Jak si město poradí během olympiády?Vancouver, který příští rok pořádá zimní olympijské hry, se řadí mezi nejlepší místa k bydlení na celém světě. Nedaleko bohatého centra a olympijských prostor se však rozkládá nejhorší kanadský slum, Downtown Eastside. Jak se město s problémem vypořádá?

"Je to kanál lidské bídy," soudí Rob Gordon, ředitel kriminologické školy na Simon Fraser University. Na chodnících se povalují narkomani, ulicemi se pohybují špinaví lidé s nákupními vozíky. U výkupu lahví se tvoří fronty zoufalců, kteří si nemají jak jinak vydělat, nebo možná nechtějí.

ČTĚTE TAKÉ: Chicago chce olympiádu. Nakonec možná přijde i Obama
                        Olympijské trable. Dojde na "historickou" půjčku?

"V této čtvrti máme krizi s bezdomovectvím... duševně nemocné, lidi, kteří jsou velice, velice chudí. Někteří si v dětství protrpěli ohromná traumata," vysvětluje pro BBC Jenny Kwanová, která od roku 1996 reprezentuje Downtown Eastside (DTES) v provinčním parlamentu Britské Kolumbie. Mnozí z obyvatel trpí několika takovými problémy zároveň.

Ulice Downtown Eastside, Vancouver, Britská Kolumbie.Podle statistik má čtvrť nepoměrně vysoký počet bezdomovců, drogově závislých, nezaměstnaných i mentálně nemocných. Odhaduje se, že z osmnáctitisícové populace asi dva tisíce místních nemají trvalé bydliště, množství dalších přežívá v pronajatých pokojích nejhorších kategorií; 82 procent lidí tu bydlí samo, děti skoro nepotkáte.

Dvě třetiny obyvatel se řadí do kategorie "nízký příjem" a platy jsou proti vancouverskému průměru ani ne třetinové. Od těchto podmínek se odvíjí vysoká kriminalita i prostituce, stejně jako drogová závislost.

Downtown Eastside bývalo střediskem sezónních dělníků z dolů a lesů Britské Kolumbie, kteří tu nacházeli levné bydlení. Ti zde zůstali, i když pracovat přestali, a k nim se postupně přidávali chudí lidé, kteří se přistěhovali z dražších čtvrtí. Ještě v osmdesátých letech byla čtvrť vyhlášená svými obchody, ale ty postupně zmizely.

Vancouverská policie zatýká kriminálníka v ulicích DTES.O bezdomovce zakopávám

Obyvatelé sousedních lepších čtvrtí jsou sice slumem znechuceni, ale na druhou stranu jim vyhovuje, že se spodina soustředí právě tady. Často tak brání projektům sociální péče ve vlastních sousedstvích, obávají se, že by jejich nemovitosti ztratily na ceně, kdyby se k nim problémoví spoluobčané přistěhovali.

A starousedlíci z Downtown Eastside, nejstarší vancouverské čtvrti, zase mnohdy neradi vidí jakýkoli ekonomický rozvoj ve slumu i příchod bohatších lidí, kritizují to jako "gentrifikaci", co ohrožuje jejich způsob života.

"Dřív to nebylo tak zlé, nemusela jsem lidi překračovat," popisuje poslankyně Kwanová. "Dříve jsem musela bezdomovce hledat v křoví, teď o ně málem zakopávám." Nicméně provinční ministerstvo bydlení a sociálního rozvoje popírá, že by se situace zhoršovala. "Žádné statistiky neukazují, že by bezdomovectví v DTES vzrostlo."

Konec zašlé slávy - demolice kdysi slavné Woodwardovy budovy.Stejně tak úředníci odmítají, že by tyto problémy "zametali pod koberec" pomocí rychlých záplat, jako jsou provizorní přístřešky namísto trvalých domů. Podle údajů ministerstva se od roku 2001 zdvojnásobily dotace na sociální bydlení i počet takto dostupných míst.

Druhým velkým problémem jsou drogy. Odhadem pět tisíc lidí, tedy více jak jeden ze čtyř (!), si něco píchá do žil a třicet procent populace je HIV pozitivní, nejvíc v celé Severní Americe.

Kriminolog Gordon soudí, že strategie města na boj s drogovými závislostmi "nedostala šanci rozkvést". Poukazuje mimo jiné na centrum Insite, založené jako první svého druhu v Severní Americe. Tady mohou narkomani dostat zadarmo sterilní injekční jehly a drogu si aplikovat pod lékařským dohledem. Těchto služeb využívá na šest set lidí denně, ale policie má s ústavem problémy a mnozí politici by jej rádi zavřeli.

Drogy v Downtown Eastside jsou vážný problém, stejně tak AIDS.Drogy jsou věcí doktorů, ne policistů 

Přitom je to podle Gorgona "perfektní příklad, jak by braní drog mělo být řešeno." Drogová závislost je podle něj zdravotní problém, nikoli kriminální. "Plýtvají časem, penězi, lidskými bytostmi, když si myslí, že justice bude fungovat. Nebude."

Olympijští turisté dost možná v Downtown Eastside klopýtnou o některého bezdomovce cestou z historického Gastownu do čínské čtvrti. Někteří z místních se proto obávají, že se úřady rozhodnou odklidit bezdomovce z dohledu, to však provinční vláda houževnatě odmítá. Jiní doufali v potřebné oživení čtvrti díky olympiádě, ale jsou stále skeptičtější, že už šanci propásli a že slum zůstane ignorován.

Ministerstvo bydlení a sociálního rozvoje poukazuje na svoje dřívější závazky, že hry přinesou DTES přímé zisky, včetně více jak 2 500 nových bytovek. Profesor Aprodicio Laquian z University of British Columbia ale oponuje, pouhé ubytování lidí bez přístřeší příliš nevyřeší, spousta lidí v DTES má řadu dalších problémů.

Downtown Eastside je nejbídnější čtvrtí Kanady.

Podle něj jsou nutná zařízení s dostatkem kvalifikovaného personálu, která pomohou lidem s vícerými problémy. Downtown Eastside přestane být tak bídným slumem "jedině pomocí ekonomického rozvoje a lepší směsí bydlení a sociálních služeb. Co někteří nazývají ‚gentrifikací‘, může být jinými vnímáno jako ‚přestavba vnitřního města‘."

A změní na tom něco olympijské hry? "Můj dojem je, že tu během Her budou nějaké hlučné demonstrace," předpokládá Laquian, "ale až skončí, problémy v DTES budou pokračovat, jako tomu bylo v minulosti."

Foto: Profimedia, Wikimedia Commons

Autor: - mav -

Další čtení

Jednání v Německu potvrdilo nadstandardní vztahy, řekl prezident Pavel

Zahraničí
9. 7. 2025

Ruské útoky zabily deset civilistů, včetně ročního chlapečka, tvrdí Ukrajina

Zahraničí
9. 7. 2025
ilustrační foto

Trump prý vyhrožoval Putinovi vybombardováním Moskvy „na prach“

Zahraničí
9. 7. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ