Vědec z USA odhalil <span>skrýš bin Ládina</span>

Zahraničí
19. 2. 2009 16:42
Vojáci USA po bin Ládinovi pátrají léta marně.
Vojáci USA po bin Ládinovi pátrají léta marně.

Vojáci USA po bin Ládinovi pátrají léta marně.Skupině geografů z Kalifornské univerzity v Los Angeles (UCLA) se údajně podařilo to, o co se zatím marně snaží americké tajné služby. Věří, že pomocí vědeckých metod, konkrétně satelitních snímků, geografických zásad a zdravého lidského rozumu, vystopovali úkryt Usámy bin Ládina.

Šéf al-Kajdy se má podle nich skrývat ve třech budovách ve městě Paračinar na pákistánském kmenovém území Kurram nedaleko afghánské hranice.

"Pokud je ještě naživu, mohl by se tam zdržovat právě v této chvíli," prohlásil ve středu zveřejněném prohlášení vedoucí vědeckého týmu, profesor Thomas Gillespie. "(Kurram) je stále ještě nejbezpečnější (pákistánské) kmenové území a jediné, které USA zatím nezačali bombardovat pomocí bezpilotních letadel typu Predator," dodal.

Profesor Gillespie. Lepší než všechny tajné služby dohromady?Kdyby to byla pravda, znamenalo by to blamáž pro tajné služby USA, a nejen pro ně.

Skupina sedmi vědců použila k lokalizaci údajného bin Ládinova úkrytu především dvě geografické metody, které se využívají k lokalizaci ohrožených živočišných druhů.

Vycházeli přitom z posledních zveřejněných informací o pobytu šéfa al-Kajdy, který se podle amerických tajných služeb v roce 2001 skrýval v jeskynním komplexu Tora Bora ve východním Afghánistánu.

První z použitých vědeckých metod předpokládá, že čím víc se sledovaný živočišný druh vzdálí z prostředí, které mu je vlastní, tím obtížnější pro něj je v nové oblasti přežít. "Čím dál by se bin Ládin přesunul do sekulárních oblastí Pákistánu nebo do Indie, tím by byla jeho kulturní odlišnost větší.

Tím by se zvýšila pravděpodobnost, že bude chycen nebo zlikvidován," popsal využití geografického principu při hledání šéfa al-Kajdy Gillespie.

Tady někde se skrývá bin Ládin? Kmenová území v Pákistánu.Podle druhé použité metody mají jednotlivé druhy tendenci vyhledávat co největší ostrovy, aby získaly přístup k co největšímu množství zdrojů. V případě bin Ládina to podle Gillespieho znamená, že se bude chtít usadit v co největším městě.

Paračinar podle vědců vyhovuje oběma metodám, protože je dostatečně blízko komplexu Tora Bora a zároveň je jako správní středisko Kurramu největším městem v oblasti. Gillespieho skupina dokonce na základě satelitních snímků města vybrala tři opevněné objekty, které jsou podle ní nejpravděpodobnějším bin Ládinovým úkrytem.

Město má také elektrickou energii, což je u bin Ládina velmi důležité, jestliže se, jak se spekuluje, neobejde bez dialýzy.

Gillespie po zveřejnění vědecké studie vyzval americké úřady, aby vyslaly do města a do podezřelých budov agenty. Podle geografů UCLA je ale třeba to podniknout co nejdříve. Vzhledem k rostoucím násilnostem na severozápadě Pákistánu podle nich hrozí, že radikální hnutí Taliban dostane pod kontrolu i hlavní město Severozápadní pohraniční provincie Péšávar a bin Ládin se do něj přesune.

Všude a nikde. Zatím poslední poselství bin Ládina světu.Odhalit jeho úkryt zde by podle Gillespieho bylo značně obtížnější než v Paračinaru.

Američtí agenti by si podle profesora měli do Paračinaru pospíšit také proto, že je pravděpodobné, že o zprávě vědců se dozví i sám arciterorista.

Možná, poznamenává americký tisk, ale nejde profesorovi Gillespiemu ani tak o pomoc americké tajné službě. Trocha publicity vědě nemůže nikdy škodit.

Foto: AP, Reuters a UCLA

Další čtení

Rusko-ukrajinská jednání v Istanbulu začnou v pátek, řekl šéf ruské delegace

Zahraničí
15. 5. 2025

TASS: Na Bajkonuru zadrželi dva Čechy, kteří tam chtěli fotit; dostali pokutu

Zahraničí
15. 5. 2025

Trump v Kataru prohlásil, že by USA z Gazy udělaly zónu svobody

Zahraničí
15. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ