Americký prezident Barack Obama zvažuje přinejmenším dva časové rozvrhy stažení vojáků z Iráku. Podle jedné varianty by Američané měli zemi opustit do května 2010, jak Obama slíbil v předvolební kampani, vážně se ale uvažuje i o ponechání sil v Iráku ještě dalších sedm měsíců. S odvoláním na zdroje z Bílého domu to dnes uvedla agentura AP.
V případě rychlého stažení jednotek z Iráku by se podle AP mohla zhoršit bezpečnostní situace v zemi. Agentura nicméně připomíná, že Obama opakovaně slíbil odchod vojáků z Iráku do 16 měsíců od nástupu do funkce, a nesplnění takového slibu by značně poškodilo jeho obraz v očích americké veřejnosti.
ČTĚTE TAKÉ: Obamovo jméno už v USA nesou ulice i školy
Podle pracovníka Bílého domu, který si přál zůstat v anonymitě, zveřejní Obama své plány ohledně Iráku v horizontu "několika týdnů, nikoli měsíců". Oba scénáře nicméně podle zdrojů agentury předpokládají, že po odchodu vojáků si Američané přítomnost v zemi zachovají, například ve formě armádních či policejních instruktorů. Takové jednotky by nebyly považovány za bojové skupiny a jejich působení by musela schválit irácká vláda.
Loňská dohoda mezi Bagdádem a Washingtonem nicméně předpokládala, že do konce roku 2011 z Iráku odejdou všechny americké síly, bojové i nebojové.
ČTĚTE TAKÉ: Obama plánuje historický odzbrojovací pakt
Obama usiluje o co nejrychlejší stažení vojáků z Iráku, aby mohl posílit americké jednotky v Afghánistánu, kde se bezpečnostní situace v posledních letech výrazně zhoršila. Ministr obrany Robert Gates a šéf sboru náčelníků štábu amerických ozbrojených sil Michael Mullen nicméně prezidentovi zatím formální návrh plánu zodpovědného odchodu z Iráku nepředali.
Foto: ČTK