Předseda palestinské samosprávy Mahmúd Abbás ve Valném shromáždění vyzval OSN, aby rok 2017 vyhlásila rokem ukončení izraelské okupace palestinského území. Bude-li Izrael pokračovat v budování osad na Západním břehu Jordánu, zničí to podle něj naději na vytvoření Palestiny. Británie jako někdejší mandátní správce Palestiny by se podle Abbáse měla omluvit za to, že v roce 1917 přiznala Židům právo na národní stát na území Palestiny.
"Izrael pokračováním kolonizace ničí to, co zbývá z možnosti řešit problém vytvořením dvou států s hranicí z roku 1967," řekl s připomínkou územního stavu před arabsko-izraelskou válkou v roce 1967. Izrael tehdy obsadil Západní břeh Jordánu, Pásmo Gazy a východní Jeruzalém a stáhl se zatím jen v Pásma Gazy. Za osadnickou politiku na Západním břehu Izrael kritizují i Spojené státy, tedy jeho spojenec.
Británie by podle Abbáse měla přiznat důsledky Balfourovy deklarace z roku 1917 a připustit "svou historickou, právní, politickou, materiální a morální zodpovědnost". Abbás se domnívá, že by se Británie měla omluvit Palestincům za "katastrofy, bídu a nespravedlnost, kterou tato deklarace vytvořila, a napravit důsledky". K této nápravě Abbás počítá rovněž uznání Palestiny jako státu. "To je to nejmenší, co může Británie udělat," řekl palestinský politik.
Palestinská samospráva tvrdí, že Palestinu hlasováním ve Valném shromáždění OSN v roce 2012 uznalo přes 130 zemí. Jako první západoevropská země to v roce 2014 učinilo Švédsko.