Naproti svatební síni Večer v Paříži, monumentu blahobytu se zářivými fontánami a pětiposchoďovou Eiffelovkou, stojí malá kolonie stanů, kde se choulí 65 rodin ve snaze uniknout ostrém zimnímu větru. Podobné šokující kontrasty jsou podle deníku Washington Post k vidění po celém Kábulu.
V afghánském hlavním městě žebrají malé děti poblíž paláců elity, která zbohatla na zahraniční pomoci a korupci. Stovky otrhaných mužů se od úsvitu shlukují před novou impozantní kancelářskou budovou, aby se ucházeli o pár mizerně placených míst odklízečů stavebního odpadu.
„Jsem farmář a mám jedenáct dětí. Úroda vyschla, a tak jsem přišel do města hledat si práci, ale celý den tu stojím v mrazu a nikdo mě nezaměstná," říká jeden z nich, Abdal Ghání. „Všechna dobrá místa a peníze dostanou ti, kteří mají příbuzné u moci. Korupce je všude. Jak jinak by si mohli postavit ty ohromné domy? Nikdo se o chudé nestará," dodává trpce. „Jen si z nás dělají legraci."
Potravinová krize i sportovní vozy
Sedm let po pádu Talibanu a ustanovení civilní vlády, která má podporu mezinárodního společenství, zůstává Afghánistán jednou z nejchudších zemí na světě. Míra nezaměstnanosti, negramotnosti, dětské úmrtnosti i podvýživy jsou na úrovni těch nejchudších zemí Afriky. Ve většině domácností chybí světlo, teplo a tekoucí voda; většina dětí se rodí doma a bez pomoci lékaře.
A Afghánci jsou podle čísel OSN stále chudší a chudší. Kombinace sucha, prudkého růstu cen potravin na světových trzích, vzácnosti pracovních míst a hubených mezd znamená, že asi pět milionů Afghánců - mnohem více než v předchozích letech - je odkázáno na potravinovou pomoc.
Přes tyto neveselé perspektivy se v Kábulu a dalších městech záhadně vynořily ostrůvky bohatství. Úředníci, kteří mají podle předpisů jen skromné platy, si staví fantastické paláce. Bývalí velitelé domobrany, kteří nemají žádné oficiální příjmy, se ženou rozbahněnými ulicemi v zbrusu nových džípech a ohazují blátem žebrající vdovy v burkách.
Těžko se to dokazuje, ale Afghánci věří, že většina tohoto nového bohatství je nabytá nepoctivě. Příběhy o úřední korupci, obchodu s drogami, pašování a zneužívání pomoci z mezinárodních fondů jsou nekonečné. Tyto jevy prý stojí za boomem stavebního průmyslu, dovozu luxusního zboží, bezpečnostních služeb a komunikačních technologií.
Mizí střední třída
„Celá ekonomika se zkriminalizovala," říká Ašraf Ghání, bývalý úředník Světové banky, který před několika lety odstoupil z postu afghánského ministra financí. Očekává se, že bude rivalem Hamída Karzáího v letošních prezidentských volbách. „Je to selhání vlády. Korupce je všude a chudoba je masivní. Lidé jsou zklamaní a zmatení."
Afghánistán patří mezi nejchudší země už dlouho. Ale zvyšující se společenské rozdíly mezi tím, kdo má, a tím, kdo nemá, rozhořčují veřejnost. „Lidé teď tvrdě pociťují mezeru mezi chudými a bohatými," říká Ebadalláh Ebadí, mluvčí Světového potravinového programu v Afghánistánu. „Dříve tu byly tři třídy: bohatí, chudí a ti uprostřed. Nyní střední třída klesá do chudoby a ceny rostou tak, že lidé nemohou nakrmit svou rodinu z platu, který jim dříve umožnil dát dětem vzdělání a ještě si našetřit."
Karzáí uznal, že korupce je morem na všech úrovních jeho vlády, ale podle kritiků není schopen nebo ochoten ji vymýtit.
Současné frustrace znechucení obyvatelstva nahrávají do karet povstalcům Talibanu. Ti se prezentují jako alternativní zdroj spravedlnosti a ve venkovských oblastech, které ovládají, zločinnost okamžitě, přísně a fyzicky trestají. Apel na zákon a pořádek jim může získat příznivce. Ale návrat vlády Talibanu si většina Afghánců nepřeje, především ve městech, kde se talibanská vize islámu střetává s moderních životním stylem vzdělaných elit.
V kolonii stanů naproti Večeru v Paříži si Zakíja, matka sedmi dětí, vzpomíná, jak byla její rodina loni nucena se vrátit z uprchlického tábora v Pákistánu. Čekali, že získají pozemky nebo práci, ale nic z toho na ně doma nečekalo. Minulý týden jedna žena ve stanu zahynula při porodu. „Kdybychom věděli, co nás tady čeká, nikdy bychom se nevrátili," říká reporérovi Washington Postu Zakíja.
Foto: AP, Reuters