Ahmadínežád: Íránský jaderný program <span>vrcholí</span>

Zahraničí
30. 1. 2008 11:10
Rozestavěná elektrárna v Búšehru.
Rozestavěná elektrárna v Búšehru.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.Írán se blíží k završení svého jaderného programu a neustoupí západnímu tlaku, aby své aktivity zastavil. Před davem shromážděným v Búšehru, kde Íránci dokončují jaderný reaktor, to dnes řekl íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád.

Uvedl rovněž, že by země měla mít první elektřinu získanou z tohoto zařízení za rok.

Západní státy se podle Ahmadínežáda mýlí, jestliže si myslí, že jim íránský národ ustoupí. "Blížíme se v jaderném programu k vrcholu," prohlásil.

Íránu s budováním reaktoru v Búšehru pomáhá Rusko. Tento týden tam dopravilo poslední z plánovaných dodávek jaderného paliva. Teherán tvrdí, že reaktor bude spuštěn už v létě, Rusko hovoří až o konci roku.

I když Írán odebírá palivo pro Búšehr z Ruska, pokračuje i ve vlastním obohacování uranu a tuto technologii chce dále rozšiřovat. Hodlá prý postavit další jaderné elektrárny, protože musí pokrýt rostoucí poptávku po elektřině a chce šetřit ropné zásoby pro export. Technologie obohacování je využitelná také ve vojenském programu, ale Teherán tvrdí, že mu o zbraně nejde.

Jaderné provokace

Rozestavěná elektrárna v Búšehru.Západní svět chce Írán přinutit k tomu, aby se obohacování vzdal výměnou za nabízené výhody. Írán toto řešení zásadně odmítá. Také Rusko, které v Radě bezpečnosti OSN íránské zájmy spíš hájí, v prosinci, kdy začala navážka paliva do Búšehru, prohlásilo, že Írán teď nemá důvod trvat na obohacování uranu.

Rada bezpečnosti na Írán kvůli nejasnostem kolem jeho nukleárních aktivit už dvakrát uvalila sankce. V pondělí jednala o návrhu nové rezoluce. Má zpřísnit podmínky pro vycestování Íráncům zapojených do jaderného a raketového programu a zakázat obchodování s technologiemi využitelnými jak pro civilní, tak pro jaderný program.

Nařizuje zemím prohlížet náklady zboží směřujícího do Íránu i z něj a rozšiřuje seznam účastníků íránského jaderného programu, jimiž budou zmražena konta. Rezoluce také doporučuje všem zemím opatrnost při obchodním a bankovním styku s Íránem. Zatím není jasné, zda Čína a Rusko, jako stálí členové rady s právem veta, tuto rezoluci podpoří.

Foto: AP, archiv

Autor: ČTK

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
Aktualizováno: 9. 5. 2025 15:22
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ