Střelba na největší americké základně v Iráku si vyžádala pět životů. Další tři lidé byli zraněni. Střelec, který zaútočil na protistresové klinice základny, je nyní ve vazbě. Armáda incident vyšetřuje.
"Střelec je americký voják a je ve vazbě," oznámil armádní mluvčí Tom Garnett. Incident se stal hodinu po poledni na základně Camp Liberty, která je u bagdádského letiště a od centra irácké metropole je vzdálena zhruba deset kilometrů.
Voják zahájil palbu na klinice, kam si chodí pro radu vojáci stresovaní zážitkem z boje nebo osobními problémy. Zatím není jasné, zda zahynuli lidé, kteří si přišli pro radu, nebo zaměstnanci kliniky. Jisté není ani to, jestli to byli vojáci nebo civilní zaměstnanci a jaký byl vztah střelce ke klinice.
ČTĚTE TAKÉ: USA: Voják odsouzen za znásilnění a vraždy v Iráku
Jatka v ulicích Bagdádu pokračují už druhý týden
Americký ministr obrany Robert Gates řekl, že Pentagon teprve sbírá informace o tom, co se stalo. Dle reportérky britské televize BBC díky uklidňování situace v Iráku a vidině ukončení operací v minulých měsících panovala na základně Liberty mezi vojskem velmi uvolněná atmosféra. O to větší šok prý dnešní akce způsobila.
Vraždy armádních kolegů jsou v americké armádě známy z vietnamské války, ale v nynějších konfliktech v Afghánistánu a v Iráku jsou vzácné. V roce 2003, ještě před invazí do Iráku, zabil v Kuvajtu příslušník americké armády dva své kolegy a byl za to odsouzen k trestu smrti.
Pro armádu je dnešní incident nejtragičtější útok od 10. dubna, kdy sebevražedný atentátník zabil v severoiráckém Mosulu pět Američanů. Před devíti dny zastřelil muž v irácké uniformě poblíž tohoto města dva americké vojáky a sám byl při přestřelce zabit.
Podle americko-irácké bezpečnostní smlouvy stáhne armáda USA své vojáky z iráckých měst do konce června. Termín má být dodržen navzdory tomu, že v posledních týdnech přibývá útoků, zejména v Bagdádu.
Obama chce bojové jednotky z Iráku stáhnout do srpna příštího roku a zbylí Američané mají odejít nejpozději do konce roku 2011. Už odchod vojáků z městských základen je považován za psychologicky významný krok, protože Iráčané tím po šesti letech od invaze získají kontrolu nad svými městskými aglomeracemi.
V Iráku od invaze z roku 2003 padlo přes 4200 Američanů, počet iráckých obětí činí podle odhadů víc než devadesát tisíc.
Foto: ČTK/AP, Reuters