Zákon v Saúdské Arábii, to je šaría. I když. Na pobřeží Rudého moře nechává král Abdalláh budovat 36 kilometrů čtverečních ostrova svobodného myšlení a výzkumu - Vědeckou a technologickou univerzitu krále Abdalláha, zkráceně KAUST. Pomocí ní chce svou zemi připravit na dobu po vyčerpání ropných zásob, napsal internetový server Spiegel Online.
Přesně 120 kilometrů vzdušnou čarou od Mekky, nejposvátnějšího místa islámu, pod žhnoucím sluncem v bohaté, ale stejně tak konzervativní muslimské zemi má vzniknout oáza svobodného myšlení za 12,5 miliardy dolarů. Od roku 2009 má 2000 studentů a 600 pracovníků fakult pomocí nejmodernějšího technického vybavení provádět špičkový světový výzkum.
Nová univerzita je pokusem saúdského krále Abdalláha o navázání styků se západními výzkumnými centry. Žádné klonování velbloudů nebo studium sokolů, ale vlastní výzkum v těch nejaktuálnějších oborech: fotovoltanika, ukládání CO2 pod zemským povrchem, bio- a nanotechnologie, počítačové vědy.
Většina studentů, podle plánů zhruba dvě třetiny, má pocházet ze zahraničí a přitáhnout je mají velmi štědrá stipendia. Aby vůbec do pouště přišli, nebude po nich vyžadováno, aby se přizpůsobovali přísným předpisům Saúdské Arábie.
Univerzita, kde emancipace našla domov
Na KAUSTu budou mít muži a ženy stejná práva, příslušnice slabšího pohlaví budou smět dokonce řídit automobily, což je jim ve zbytku Saúdské Arábie odepřeno.
"Na KAUSTu budou studenti i studentky spolupracovat," tvrdí Džamil ad-Dandání, úřadující prorektor pro vnější záležitosti. I to je neobvyklé, neboť na univerzitách v Saúdské Arábii musejí muži a ženy vstupovat do přednáškových sálů oddělenými dveřmi a během výuky být odděleni přepážkou.
I v těch nejvyspělejších laboratořích v zemi si ženy musejí halit svou tvář a studentky se mohou setkávat s pedagogy pouze na pečlivě sledovaných veřejných místech, jako jsou knihovny.
Studentský život na KAUSTu přesto nebude stejný jako na Západě. Už jen proto ne, že zde bude přísně zakázán alkohol.
Vznik tohoto ostrova svobody u Rudého moře se pro Saúdskou Arábii jeví spíš jako nutnost než jako výraz liberálního smýšlení krále Abdalláha. Panovnický dvůr si totiž uvědomil, že zásoby ropy nejsou nevyčerpatelné. "Jsme v bodě obratu," potvrzuje Sámir Hamrúmí, vedoucí výzkumu Arabské nadace pro vědu a techniku Spojených arabských emirátů. "Za alternativu k přírodním zdrojům se nyní považuje věda," dodává.
Tu však v arabském světě neomezují jen nařízení islámu, ale čelí také masivnímu odlivu vysokoškolsky vzdělaných lidí. Podle zprávy káhirského Střediska strategických studií opouští arabské státy každý rok polovina čerstvě vystudovaných lékařů, čtvrtina inženýrů a 15 procent vědců, kteří míří zejména do Británie, USA a Kanady. Vedle toho zůstává v zahraničí také 45 procent všech arabských studentů, kteří tam vystudovali. KAUST by měl tento trend zastavit.
Izraelci se k nám nedostanou
Špičkové vědce má přivábit spolupráce s výzkumnými centry po celém světě. Tedy téměř po celém světě. S Izraelem, vědeckou a technickou jedničkou na Blízkém východě, univerzita podle ad-Dandáního spolupracovat nebude. Na KAUSTu nebude ani mnoho izraelských studentů.
"Nemáme možnost, jak zajistit studentská víza nebo pracovní povolení pro lidi ze zemí, s nimiž Saúdská Arábie neudržuje diplomatické vztahy," vysvětluje. Problémy podle něj budou mít i neizraelští studenti, kteří již předtím působili v izraelských výzkumných centrech.
Pro kritiky tohoto projektu je KAUST jen liberalismem za zdí. Pochybují, že by univerzita přinesla více svobody pro celou zemi. První zkouškou bude jmenování rektora. Bude to cizinec? Nebo dokonce žena? Jak potvrdil ad-Dandání, vybírá se v současnosti ze 110 kandidátů z celého světa. Rozhodnutí má padnout na počátku roku 2008.
Egyptský sociolog Nádir Firgání, hlavní autor zpráv OSN o arabském světě, je skeptický, zda nová univerzita vůbec přinese nějaké vědecké úspěchy. V Saúdské Arábii se již nyní vydávají velké sumy na zřizování univerzit, jako je například Město vědy a technologie krále Abdala Azíze.
Od jeho založení v roce 1977 nehraje z mezinárodního pohledu ve vědě žádnou roli - stejně jako věda v islámu obecně.