Austrálie čelí extrémům počasí. Klima se mění stále rychleji

Zahraničí
15. 3. 2012 07:21
Austrálie čelí zrychlujícímu se tempu klimatických změn.
Austrálie čelí zrychlujícímu se tempu klimatických změn.

Austrálie čelí zrychlujícímu se tempu klimatických změn. Vyplývá to z vládní zprávy, podle níž se země musí připravit na čím dál tím častější klimatické extrémy. Zemědělci budou muset změnit plodinové strategie a horníci se připravit na častější záplavy.

Vládní zpráva potvrdila měnící se trendy v dešťových srážkách a oteplování celé Austrálie. Zemědělci se kvůli tomu musí přizpůsobovat například výběrem jiných plodin a posouváním doby výsadby.

V Austrálii je větší horko a srážkové vzorce se posouvají k většímu přídělu deště v létě.Uhelné a železné doly hloubí hlubší nádrže na záplavovou vodu. Varování, aby se připravily na stoupající hladinu moře, dostaly australské pobřežní komunity.

Zprávu sestavil Úřad pro meteorologii ve spolupráci s organizací pro vědecký a průmyslový výzkum zemí Společenství (CSIRO). Vědci se soustředili na dlouhodobé klimatické trendy v Austrálii. Zveřejnění následuje 18 měsíců po rekordních deštích na východě země, které způsobily záplavy a ukončily období ničivého sucha.

V Austrálii je větší horko, zrychluje se stoupání mořské hladiny, oceány se oteplují a srážkové vzorce se posouvají k většímu přídělu deště v létě, uvedla zpráva. Od 50. let minulého století byla každá dekáda teplejší než ta předchozí. Změny jsou připisovány stoupajícím emisím skleníkových plynů ze spalování fosilních paliv, odlesňování a zemědělství.

Austrálie se musí připravit na čím dál tím častější klimatické extrémy.Tato zpráva je teprve druhá v tomto rozsahu. První byla zveřejněna v roce 2010 před začátkem silného klimatického jevu La Niňa, který spustil měsíce ničivých záplav, jež ochromily ekonomický růst a způsobily miliardy dolarů škod.

Austrálie je největším světovým vývozcem uhlí, velkým producentem železné rudy a čtvrtým největším vývozcem pšenice. Všechny tyto sektory by chaotické počasí mohlo ohrozit.

Vývoj klimatu v Austrálii

- Každé desetiletí od 50. let minulého století bylo teplejší než to předchozí.
- Roční průměrné denní teploty stouply o 0,9 stupně Celsia od roku 1919.
- 2010 a 2011 byly nejchladnější roky zaznamenané od roku 2001 kvůli dvěma po sobě jdoucím klimatickým jevům La Niňa.

- Teploty mořské hladiny kolem Austrálie se zvyšovaly rychleji, než je světový průměr. V roce 2010 pak byly rekordně nejvyšší za dobu pořizování záznamů.
- Emise oxidu uhličitého z fosilních paliv stoupaly o více než tři procenta ročně v letech 2000 až 2010.
- Podle projekcí stoupnou australské průměrné teploty o jeden až pět stupňů Celsia do roku 2070.

Další čtení

Vladimir Putin

Evropa plánuje speciální tribunál. Požene před něj Putina za válku na Ukrajině

Zahraničí
9. 5. 2025
Legendární javor Sycamore Gap Tree

Legendární strom hýbe Británií. Muže, co ho pokáceli, uznala porota vinnými

Zahraničí
9. 5. 2025
ilustrační foto

Rusko sice vyhlásilo příměří, ale Ukrajinci hlásí stovky útoků

Zahraničí
9. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ