Bangladéš: <span>po 35 letech poprava</span> pěti vůdců puče

Zahraničí
27. 1. 2010 21:19
Pět bývalých důstojníků armády bylo popraveno. (ilustrační foto)
Pět bývalých důstojníků armády bylo popraveno. (ilustrační foto)

Pět bývalých důstojníků armády bylo popraveno. (ilustrační foto)Pětice bývalých bangladéšských armádních důstojníků, kteří v roce 1975 při vojenském převratu zavraždili vůdce hnutí za nezávislost Bangladéše Mudžíbura Rahmána a šest členů jeho rodiny, bylo popraveno.

Poprava uskutečnila před centrální věznicí v Dháce. Nejprve byli oběšeni první dva z odsouzených a krátce po nich tři zbývající, uvedly televize. Oficiální činitelé zatím popravu nepotvrdili.

Za vraždu Rahmána a jeho příbuzných bylo v roce 1998 odsouzeno k smrti oběšením 15 bývalých důstojníků, nejvyšší soud ale nakonec tři z nich osvobodil, protože se nepodařila prokázat jejich přímá účast na činu. Ze zbývajících 12 uprchlo šest do ciziny a jeden zemřel.

ČTĚTE TAKÉ: Vítězkou "dívčí války" v Bangladéši je Šajch Hasína                      
                        
Při vzpouře v bangladéšské Dháce zabito až 50 důstojníků

V listopadu zamítl bangladéšský nejvyšší soud žádost zbývající pětice odsouzených o zmírnění trestu. Důstojníci se na týž soud obrátili znovu s žádostí o přehodnocení zmíněného rozhodnutí. Nejvyšší soud jim ale nevyhověl, znovu potvrdil rozsudky smrti a definitivně tak otevřel cestu k jejich popravě.

Vůdce hnutí za nezávislost Bangladéše Mudžíbur Rahmán.Mudžíbur Rahmán vedl v roce 1971 válku Bangladéše za nezávislost na Pákistánu. S většinou příslušníků své rodiny byl zabit při státním převratu 15. srpna 1975. Soudní proces s bývalými armádními důstojníky ale začal teprve poté, co se Rahmánova dcera Šajch Hasína Vadžídová v roce 1996 stala premiérkou. Stávající předsedkyně bangladéšské vlády Vadžídová a její mladší sestra byly v době puče v cizině, proto přežily.

Případ se s postupem času velmi zpolitizoval, protože ho opoziční Bangladéšská nacionalistická strana označovala za hon na kolegy generála Zijáura Rahmána, který se v roce 1975 chopil moci a sám byl o šest let později zavražděn. Jeho manželka Bégam Chálida Zijáová je od té doby vůdkyní opozice a soutěží s Vadžídovou o moc.

Foto: profimedia.cz, wikimedia

Autor: ČTK

Další čtení

Pulitzerovu cenu dostal i palestinský spisovatel. Bili ho a vyslýchali

Zahraničí
6. 5. 2025
Papoušek kakadu

Šílenci jsou všude. V Austrálii někdo otrávil tři sta chráněných papoušků

Zahraničí
6. 5. 2025
ilustrační foto

Zakáže Nový Zéland dětem sociální sítě? Možná pro ně budou až od 16 let

Zahraničí
6. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ