Žraloci, kteří zabloudí příliš blízko k plážím na západoaustralském pobřeží, budou odchyceni nebo zabiti. Rozhodla o tom vláda státu Západní Austrálie v reakci na nebývalý nárůst počtu žraločích útoků, které skončily smrtí člověka. Za uplynulý rok při těchto útocích zahynulo pět lidí.
Premiér Západní Austrálie Colin Barnett dnes zveřejnil plán boje proti žraločím útokům, na nějž bude vyčleněno 6,85 milionu australských dolarů (138 milionů korun). Součástí strategie je i program "sledování, odchytu a zneškodnění".
Ministr rybolovu Norman Moore uvedl, že nová strategie umožní aktivnější reakci. "Dříve byl rozkaz k zásahu vydán teprve po útoku žraloka, ale teď bude možné proti žraloku bílému zasáhnout, jakmile bude zjištěna jeho přítomnost v blízkosti pláže s lidmi," řekl.
Dva miliony australských dolarů půjdou přímo na lov a zabíjení žraloků, další dva miliony jsou vyčleněny na již probíhající program sledování těchto zvířat, který vysílá upozornění na sociální sítě, když se žralok objeví v obydlených oblastech.
Dvoumilionová částka připadne i na výzkum žraloků, zbývající peníze budou investovány do vodních skútrů pro pobřežní hlídky, aplikací pro chytré telefony a dalších opatření.
Naposledy žralok zabíjel v Austrálii v červenci, tehdy zvlášť krutě napadl severně od města Perth jednoho surfaře a prakticky ho překousl vejpůl.
Většina smrtících útoků je připisována žraloku bílému, který může dosahovat délky až šesti metrů a váhy dvou tun. Tento nejnebezpečnější žralok na světě, který byl zvěčněn ve filmu Čelisti, patří nicméně mezi chráněné druhy a plán západoaustralské vlády rozhořčil organizace bojující za práva zvířat.
Západoaustralská ekologická organizace CCWA uvedla, že tento přístup, který zvíře "považuje za vinné, dokud neprokáže svou nevinu", poškodí životní prostředí, ale lidi koupající se v moři neochrání.
Proti "preventivnímu vybíjení" se postavila také společnost na ochranu zvířat Wilderness Society a svůj nesouhlas dávala najevo i řada posluchačů rozhlasové stanice ABC, kteří zdůrazňovali, že nejjistější způsob, jak zůstat v bezpečí, je vyhýbat se místům výskytu žraloků. Podle některých diskutérů je krok západoaustralské vlády jen snahou přitáhnout na svou stranu voliče.