Ze vzdálené zasněžené hory na severu Evropy je možné v dálce vytušit Čínu. Ve zdánlivě čistém arktickém vzduchu však nalézá vědecká stanice umístěná na horském hřebenu jednoho z norských ostrovů drobné chemické stopy z ruských továren, izraelských pesticidů či čínských tepelných elektráren, píše agentura Reuters.
"Někdy můžeme jednoznačně určit, že vzduch pochází z Číny," říká Kim Holmen, výzkumný ředitel Norského polárního institutu.
Dobrou zprávou, kterou odhalily senzory, je, že nejhorší emise, z nichž některé byly spojovány s rakovinou a kyselými dešti, poklesly, a to díky zákonům o čistotě ovzduší. Avšak skleníkové plyny narůstají a vznikají další zdroje znečištění. To je zřejmé i v pustině vzdálené 1200 kilometrů od severního pólu a 1000 kilometrů od nejbližšího města či továrny v Rusku a Norsku.
Opar znečištění, který může během arktického jara zastřít výhled, od konce 90. let zmohutněl. Možná kvůli tomu, že klimatické změny mají za následek více lesních požárů, možná v důsledku zvyšujícího se znečištění v Asii, kde zvláště Čína zaznamenala výrazný růst.
"Arktický opar se zvětšuje," potvrzuje Lars Otto Reiersen, šéf Arktického monitorovacího a hodnotícího programu. Opar však stále není tak hustý jako v 80. letech.
Stanice Zeppelin, ležící na 474 metrů vysokém hřbetu, je jedním z asi 12 podobných zařízení, která jsou vystavěna na odlehlých místech od Havaje po Antarktidu. V rámci sítě zřízené OSN monitorují atmosféru. Stanice je pojmenována podle hraběte Ferdinanda von Zeppelina, německého polárníka, který je však lépe znám jako konstruktér vzducholodí.
"Vzduch se vždy mísí, můžete však vykonat jistý druh detektivní práce: částice ve Spojených státech, Rusku, Číně, Evropě či Indii se mírně liší," říká Holmen.
Například automobilové emise mají jiné složení podle směsi paliva, která se v dané zemi používá. Izrael zas využívá zvláštní druh pesticidů na své pomerančovníky.
Kouř z pohřební hranice v některých asijských zemích obsahuje toxickou rtuť. Pokud je zaznamenána v ovzduší, je jasné, že vzduch nepochází z Evropy, Severní Ameriky či Japonska, kde mají krematoria filtry.
"Většina částic, které zaznamenáme, pochází z Evropy nebo Ruska. Asi 20 procent je odjinud," říká Holmen.
Když někdo z badatelů šplhá na střechu budovy, kde je celá řada citlivých senzorů měřících složení vzduchu, zaznamená se přesný čas, aby vědci špatně neanalyzovali data, když je někdo venku, což zkresluje údaje. "Když jsme zde, má to okamžitý dopad na koncentraci oxidu uhličitého," vysvětluje Holmen. Tento plyn je obsažen v lidském dechu.
Nedávný výkyv v měření byl vysvětlen až poté, co vědci poblíž stanice nalezli stopy polární lišky.
Jedním z nejzřejmějších trendů, který stanice Zeppelin zaznamenala, je nárůst emisí skleníkových plynů. Ty jsou na svém maximu za posledních 650 tisíc let, což naznačují studie založené na výzkumu vzdušných bublin v ledu.
Koncentrace oxidu uhličitého nyní dosahuje poměru 390 ku milionu. Před průmyslovou revolucí, která začala na konci 18. století, byla na úrovni 270 ku milionu. Oteplení spojené s emisemi skleníkových plynů s sebou přinese více vln horka, povodně a vzestup hladiny oceánů.
Většina emisí skleníkových plynů pochází z Evropy a Severní Ameriky. Jejich vzestup však s největší pravděpodobností souvisí s hospodářským růstem rozvojových zemí v čele s Čínou.
Skleníkové plyny jsou však neviditelné, což činí z houstnutí oparu nad Arktidou hádanku. "Čistota arktické atmosféry se zlepšovala do doby před šesti až osmi lety. Pak se začala opět zhoršovat," říká Reiersen. "To je pravděpodobně způsobeno zvýšeným výskytem lesních požárů v důsledku změny klimatu. Na Sibiři a v Severní Americe dochází k většímu počtu požárů, což do atmosféry přináší více sazí," dodává.
Globální oteplování může přispět ke vzniku lesních požárů, protože během teplejší zimy přežívá více hmyzu, který parazituje na stromech. Napadené stromy často usychají a jsou tak zranitelnější vůči požárům.
Celosvětově byl zaznamenán pokrok v čistotě vzduchu od prvního úsilí v tomto směru. Jedním z prvních pokusů o ochranu ovzduší byl americký zákon o kontrole znečištění vzduchu. Díky zákonodárství klesla koncentrace siřičitých látek z ruských tavicích pecí, které byly zodpovědné za kyselé deště.
V roce 2001 zakázala OSN používání dalších chemikálií, jako jsou polychlorované bifenyly (PCB) a pesticidy. Ty byly totiž zjištěny v mléku eskymáckých žen a v tuku ledních medvědů.
Holmen říká, že se snaží ještě více zpřesnit měření na Zeppelinu, které je rušeno blízkostí vědecké základny v Ny Alesundu v údolí pod výzkumnou stanicí. Na základně totiž v průběhu roku žije 30 až 130 lidí.
Dokonce navrhl zákaz venkovního kouření v Ny Alesundu. "Zdá se však, že se tento nápad nikomu nelíbil," řekl.
Na fotografii: (1) Arktická stanice Zeppelin, nedatováno; (2) Měřící zařízení na stanici Zeppelin, nedatováno; (3) Továrna v čínském kraji Kao-lan chrlí do vzduchu oblaka kouře, nedatováno
FOTO: (1) nilu.no, (2) sciencepoles.org, (3) thewe.cc