Turecko očekává pozitivní výsledek jednání s Evropskou unií o zrušení vízové povinnosti pro turecké občany cestující do schengenského prostoru v řádu několika dní, uvedl mluvčí prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana Ibrahim Kalin. Někteří turečtí politici včetně prezidenta v uplynulých dnech pohrozili, že dohodu s EU o vracení migrantů zablokují, nezruší-li Brusel vízovou povinnost.
Evropská unie se v dohodě uzavřené s Tureckem zavázala výměnou za pomoc v migrační krizi zrušit vízovou povinnost pro jeho občany. Bezvízový styk ale podmínila splněním 72 podmínek, které se týkají mimo jiné zabezpečení dokladů totožnosti, řízení migrace, bezpečnosti, základních lidských práv a zpětného přebírání migrantů. Původně měli Turci do EU cestovat bez víz už od léta.
Zatímco Turecko tvrdí, že všechny podstatné podmínky pro zrušení víz splnilo, podle EU zůstává otevřených ještě pět kapitol: boj proti korupci, ochrana dat, spolupráce soudů s unijními státy, spolupráce s evropským policejním úřadem Europol a protiteroristické zákony.
Spojenci z Evropské unie by podle Kalina neměli po Turecku v současné situaci vyžadovat, aby omezilo svou schopnost bojovat proti terorismu. Při dvou teroristických útocích dnes a v úterý zahynulo celkem 14 lidí. Ankara viní z jejich spáchání kurdské separatisty napojené na Stranu kurdských pracujících (PKK), kterou za teroristickou organizaci považuje nejen Turecko, ale i USA a EU.
Prezident Erdogan už v minulosti několikrát pohrozil, že pokud EU neumožní Turkům cestování bez víz, turecký parlament dohodu o vracení migrantů zablokuje. Několikrát také odmítl možnost, že by Ankara zrušila své protiteroristické zákony, u kterých se Západ obává, že mohou být zneužity proti opozici.