Střelba v Turecku
Erdogan: Je to velezrada, odplata bude tvrdá!

16.07.2016 05:29

On-line

 • 06:11

  Nejméně 42 lidí zahynulo v turecké metropoli Ankaře při pokusu části armády o převrat. Informoval o tom dnes úřad prokurátora. Mezi mrtvými je 17 policistů, většina jsou civilisté. Podle tureckých zdrojů zřejmě poroste i počet obětí v Istanbulu, odkud je zatím hlášeno šest mrtvých.

 • 06:11

  V Ankaře sestřelily turecké vládní síly vrtulník pučistů, který pálil na satelitní stanici Turksat. Bombardují rovněž tanky vzbouřenců u prezidentského paláce.

 • 06:12

  Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan při svém projevu v centru Istanbulu prohlásil, že v Ankaře jsou stále ještě registrovány "drobné nepokoje", ale že by měly brzy skončit.

 • 06:13

  Televize CNN Türk odvysílala záběry na 50 vzbouřených vojáků, jak se se zdviženýma rukama vzdávají u jednoho z mostů přes Bosporský záliv v Istanbulu. Již dříve se vzdala asi třicítka tureckých vojáků, kteří se v Istanbulu podíleli na pokusu o převrat, na centrálním istanbulském náměstí Taksim

 • 06:13
  Česká republika

  Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek na dnešek svolal krizový štáb, který se bude zabývat situací v Turecku, jímž zmítá pokus o státní převrat. Zaorálek to dnes v noci oznámil na svém twitterovém účtu. Ministerstvo zahraničí zároveň vydalo doporučení, aby Češi do země necestovali. Ty, kteří tam již jsou, nabádá k opatrnosti.

 • 06:33
  Česká republika

  Časně ráno z Prahy odletěl spoj společností Travel Service a ČSA do letoviska Antalya na Turecké riviéře. Vrátit do Prahy by se toto letadlo mělo dnes v 11:00. Zrušen byl dnešní večerní spoj společnosti Bora Jet do Antalye, který měl odlet v 18:15.

 • 07:07

  Nejmenovaný představitel turecké prezidentské kanceláře uvedl, že při pokusu o vojenský převrat v Turecku bylo zabito nejméně 60 lidí. Počet lidí zatčených v souvislosti s pučem vzrostl na 336.

 • 07:08

  Turecký premiér Binali Yildirim jmenoval prozatímním náčelníkem generálního štábu armády Ümita Dündara. Dosavadní šéf ozbrojených sil je totiž nezvěstný. Turecká média uvedla, že ho drží pučisté jako rukojmího.

 • 07:09

  Frakce turecké armády, která se pokusila provést v zemi státní převrat, v e-mailovém prohlášení uvedla, že dál odhodlaně pokračuje v boji. Občany vyzvala, aby nevycházeli ze svých domovů.

 • 07:21
  Angela Merkelová

  Německo podporuje demokraticky zvolenou tureckou vládu, uvedla kancléřka Angela Merkelová. "V Turecku musí být respektován ústavní pořádek a musí být učiněno vše na ochranu lidských životů," uvedla německá kancléřka.  Kvůli situaci v zemi je v úzkém kontaktu s německými ministry zahraničí a hospodářství.

 • 07:22
  Donald Tusk

  K návratu k ústavnímu pořádku v Turecku vyzval i předseda Evropské rady Donald Tusk. Podle něj budou dopady pokusu o puč klíčové pro celý region i pro vztahy Turecka s Evropskou unií. Tusk prohlásil, že napětí nelze řešit zbraněmi. "Turecko je klíčový partner Evropské unie. EU plně podporuje demokraticky zvolenou vládu, státní instituce země a právní stát. Vyzýváme k okamžitému návratu k tureckému ústavnímu pořádku," dodal.

 • 07:23

  Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v prohlášení během noci vyzval ke "klidu a zdrženlivosti a k plnému respektování tureckých demokratických institucí a ústavy". Připomněl, že "Turecko je cenným členem NATO".

 • 08:00

  Náčelník generálního štábu turecké armády Hulusi Askar, který byl během pokusu o převrat držen jako rukojmí na letecké základně na předměstí hlavního města Ankary, byl osvobozen.  Generál je nyní na bezpečném místě. Během chaotické situace během noci byl generál Askar nezvěstný a turecký premiér Binali Yildirim jmenoval prozatímním náčelníkem generálního štábu Ümita Dündara. Televize CNN Türk uvedla, že Akar nyní převezme velení vojenských operací proti stoupencům převratu.

 • 08:12
  Důležité

  Duchovní Fetullah Güllen, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi, se dnes od puče v Turecku distancoval. Pokus o převrat provedený v noci na sobotu částí armády Güllen žijící v USA ostře odsoudil. "Za posledních 50 let jsem zažil několik vojenských převratů a pokládám za krajně urážlivé, že jsem obviňován, že bych s tímto pokusem mohl mít cokoli společného. Kategoricky tato obvinění odmítám," uvedl 75letý Güllan v prohlášení. "Co nejostřeji pokus o vojenský převrat v Turecku odsuzuji," dodal.

 • 08:35

  "Vláda a řecký lid pozorně sledují vývoj v Turecku a stojí na straně demokracie a ústavního pořádku," uvedl řecký premiér Alexis Tsipras.  Řecko jako sousední země a tradiční rival vývoj v Turecku bedlivě sleduje. Ministr obrany Panos Kammenos ještě v noci svolal zasedání generálního štábu.

 • 08:36

  Stoupenci syrského prezidenta Bašára Asada přijali zprávy o nočním pokusu části turecké armády o převrat a sesazení prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana s nadšením. Podle syrských povstalců by naopak ztráta jejich hlavního regionálního podporovatele znamenala těžkou ránu jejich boji.

 • 08:43
  Česká republika

  Spoj společností Travel Service a ČSA, který odletěl v sobotu po 4.30 do letoviska Antalya na Turecké riviéře, byl obsazen více než stovkou lidí, tedy zhruba z poloviny. "Situaci průběžně monitorujeme a vyhodnocujeme, letiště v Antalyi bylo otevřené pro zahraniční lety," řekla mluvčí společnosti Travel Service Vladimíra Dufková. Připomněla, že je na odpovědnosti každého cestujícího, zda do letadla nastoupí. Upozornila, že Travel Service vyslal v noci do tureckého Bodrumu letadlo z řeckého Rhodosu, které již přiletělo do Prahy. Předjímat další vývoj je podle mluvčí složité.

 • 08:58
  Miloš Zeman

  Prezident Miloš Zeman pozorně sleduje situaci v Turecku po nočním pokusu o vojenský převrat. Za důležité považuje zabránit velkému krveprolití a zachovat demokratické principy v zemi, která je členem NATO a klíčovým hráčem v regionu.

 • 08:59
  Česká republika

  Čechy, kteří jsou nyní v Turecku, nabádá česká vláda k opatrnosti. Zatím byl zrušen ranní linkový spoj z Istanbulu do Prahy a zpět.

 • 09:13
  Důležité

  Na devadesát už vzrostl počet obětí pokusu části turecké armády o státní převrat. Zraněných je přinejmenším 1154, informovala státní agentura Anadolu. Předchozí informace hovořila o nejméně šedesáti mrtvých, mezi nimiž byla údajně většina civilistů. Turecký policejní šéf ráno uvedl, že jeho jednotky zabily také přinejmenším 16 pučistů, s nimiž se policie střetla u jejich velitelství.

 • 09:28

  Po nepodařeném pkusu o převrat v Turecku bylo zatčeno 1563 členů armády. Pět generálů a 29 plukovníků bylo na příkaz ministra vnitra sesazeno. Zhruba 200 neozbrojených vojáků už opustilo také sídlo generálního štábu turecké armády v Ankaře a vzdalo se policii.

 • 09:29

  Istanbulské letiště je znovu pod kontrolou vládních sil a čeká na plnou obnovu provozu.

 • 09:30

  V Ankaře i Istanbulu probíhá akce tajných služeb namířená proti pučistům. Napadena byla během noci i budova velitelství turecké tajné služby. Zranění při útoku utrpěli přinejmenším tři lidé. Šéf tajné služby MIT Hakan Fidan byl podle zdroje agentury Reuters po celou dobu v bezpečí a ve stálém kontaktu s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem a premiérem Binalim Yildirimem. 

 • 09:33

  Útoky na sídlo parlamentu a prezidentský palác v Ankaře ustaly. Budova zákonodárného sboru v hlavním městě je podle televizních záběrů silně poškozena. Parlament se v sobotu odpoledne přesto sejde na mimořádném zasedání. Kromě vládní strany AKP odsoudily pokus o převrat i všechny ostatní parlamentní strany.

 • 09:54

  Kvůli pokusu části turecké armády o státní převrat přerušila až do odvolání své zasedání v Istanbulu Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). V sobotu mělo na zasedání rozhodovat o zapsání dalších nových památek na seznam světového přírodního a kulturního dědictví.

 • 10:07

  Po nočním nezdařeném pokusu o vojenský převrat v Turecku je v sobotu zatím přerušeno letecké spojení mezi Atatürkovým letištěm v Istanbulu a pražskou Ruzyní. Zrušen byl ranní i odpolední spoj společnosti Turkish Airlines. Letový řád předpokládá, že dnes by mělo na letišti Václava Havla přistát ještě jedno letadlo z Istanbulu, a to ve 18:30. O necelou hodinu později se má vrátit zpět.

 • 10:08

  Navzdory doporučení ministerstva zahraničí necestovat za současné situace do Turecka odletěla v sobotu časně ráno z Ruzyně do letoviska Antalya na Turecké riviéře zhruba stovka lidí se společností Travel Service a ČSA.

 • 10:22

  Katar odsoudil noční pokus o armádní puč v Turecku a emír šajch Tamím bin Hamad Sání v telefonátu tureckému prezidentu Recepu Tayyipu Erdoganovi vyjádřil podporu pro kroky jeho vlády k udržení stability v zemi. Násilí musí být odmítnuto, zachována ústavní legitimita Turecka a respektována vůle jeho lidu, uvádí se v prohlášení katarského ministerstva zahraničí. Katar, jedna z nejbohatší zemí světa, je klíčovým stoupencem Turecka v regionu. V dubnu Turecko zahájilo provoz své vojenské základny v Kataru v rámci obranné dohody, která zintenzivňuje partnerství obou států v době rostoucí nestability.

 • 10:29

  Při pokusu o státní převrat zahynulo 104 armádních pučistů, UVEDL prozatímní šéf generálního štábu Ümit Dündar. Potvrdil také smrt 90 dalších lidí. Mezi devadesáti mrtvými je kromě 47 civilistů ještě 41 policistů a dva vojáci. Převrat se podle Dündara podařilo zmařit, bojuje se už pouze o budovu generálního štábu v Ankaře.

 • 10:30

  Prezidentský úřad vyzval občany, aby neopouštěli ulice, a zabránili tak dalšímu možnému pokusu o převrat.

 • 10:39
  Česká republika

  Čtyři čeští vojáci působící v Turecku jsou po nočním pokusu o vojenský převrat v zemi v pořádku. Tři pracují na velitelství NATO v Izmiru, jeden na velvyslanectví. Ministerstvo situaci monitoruje, kvůli její nepřehlednosti ale považuje komentáře za předčasné. Odpoledne se zástupce resortu zúčastní jednání krizového štábu na ministerstvu zahraničí.

 • 10:55

  Pokusu o státní převrat, který se podle prozatímního šéfa generálního štábu Ümita Dündara podařilo zmařit rychlým zásahem policie, se zúčastnili hlavně členové armádního letectva a četnictva. Velení armády ho od samého začátku odmítlo, řadu z důstojníků si pučisté vzali jako rukojmí, uvedl dočasný velitel armády.

 • 10:56

  Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě ale podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panuje chaos. Množství letů bylo zrušeno.

 • 10:56
  Česká republika

  Pokus o vojenský převrat v Turecku podle české opozice ukázal na napětí v turecké společnosti a na nestabilitu v tureckých ozbrojených složkách, což je varováním pro celou Evropu i Severoatlantickou alianci. "Vzhledem k situaci není možné, aby se nadále uvažovalo o vízové liberalizaci s Tureckem a měly by být pozastaveny i unijní přístupové rozhovory," uvedl předseda opoziční ODS Petr Fiala.

 • 11:31

  Pod kontrolou turecké vlády dosud není budova generálního štábu v Ankaře, vojáci v ní ale prý požádali o jednání o kapitulaci. Jinak je dle ministra pro evropské záležitosti Ömera Çelika situace v zemi již z 90 procent pod kontrolou.

 • 11:32

  Mezinárodní Atatürkovo letiště v Istanbulu obnovilo provoz, na místě však podle fotografií i reakcí lidí na twitteru panuje chaos. Množství letů bylo zrušeno. Agentura Anadolu s odvoláním na úřady civilního letectví uvedla, že vzdušný prostor nad Marmarským regionem, jehož součástí je i Istanbul, je uzavřený. Znovu se otevře až ve 20.05 středoevropského času.

 • 12:14

  Místopředseda vládní strany AKP Mehmet Müezzinoglu vyzval v souvislosti s pokusem o puč k obnovení trestu smrti. Turecký twitter vzápětí ovládl hashtag #idamistiyorum, jímž uživatelé obnovení trestu smrti požadují.

 • 12:29
  Rusko

  Rusko oznámilo, že prozatím ruší všechny linky do Turecka.

 • 12:40

  V řeckém přístavním městě Alexandrupolis přistál v sobotu dopoledne turecký vojenský vrtulník s osmi muži na palubě. Pasažéři po zřejmě zmařeném státním převratu v Turecku, vyvolaném částí armády, požádali v Řecku o azyl. Ve vrtulníku typu Blackhawk cestovalo sedm vojáků a jeden civilista. Přistál na severovýchodě Řecka, posádka byla okamžitě zadržena kvůli ilegálnímu vstupu do země.

 • 12:55
  Německo

  Tisíce příslušníků turecké komunity protestovaly v noci na sobotu v několika německých městech proti neúspěšnému pokusu části armády o státní převrat v Turecku. Rovněž němečtí politici pokus o násilné převzetí moci odsoudili.

 • 13:26

  Každá země, která se postaví za muslimského duchovního Fetullaha Gülena, nebude přítelem Turecka a bude vnímána jako stát, který je ve válce s tímto členem NATO, varoval turecký premiér Binali Yildirim v souvislosti s mužem, kterého už před tím turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce nezdařeného pokusu o převrat v Turecku. Gülen žijící v USA pokus o puč provedený v noci na sobotu částí armády ostře odsoudil.

 • 13:27
  Česká republika

  Pokus o státní převrat v Turecku, který byl potlačen, ukazuje na značné rozdělení turecké společnosti a pro Českou republiku znamená zvýšení nebezpečí z další vlny migrační krize, která může přijít, pokud Turecko nebude schopné plnit závazky, které má vůči nám a Evropské unii. Doufám, že výsledkem krizového štábu na ministerstvu zahraničí bude jak ochrana našich turistů v oblasti, tak svolání Evropské rady a přijetí společných řešení na ochranu vnější hranice, uvedl v prohlášení šéf KSČM Vojtěch Filip.

 • 13:32

  Turecké námořní úřady znovu otevřely pro lodní dopravu Bosporský průliv. Uzavřen byl z bezpečnostních důvodů právě kvůli pokusu o puč.

 • 14:46

  Za pokusem o vojenský převrat v Turecku stojí podle tureckých médií dva muži - generál Akin Öztürk a generálporučík Metin Iyidil. Öztürk je bývalým velitelem tureckého letectva, který z armády odešel do důchodu loni v srpnu. Stále byl ale členem Nejvyšší vojenské rady. Druhým údajným pučistou je Metin Iyidil, který sloužil jako velitel výcvikového centra pro pozemní jednotky.

 • 14:46

  Vysoká rada soudců a státních zástupců (HYSK), nejvyšší kontrolní a dozorový orgán nad tureckými soudy, odvolal v souvislosti se zmařeným převratem z funkce 2745 soudců. Odejít muselo také pět členů samotné HYSK, která má mimo jiné vliv na složení části Kasačního soudu či Státní rady, turecké obdoby ústavního a nejvyššího správního soudu. Důvodem propuštění soudců bylo jejich údajné napojení na duchovního Fetullaha Gülena, kterého turecký prezident Recep Tayyip Erdogan označil za strůjce pokusu o převrat v zemi. Gülen, který žije v USA, se od puče distancoval.

 • 15:41
  TÝDEN.CZ

  Vážení čtenáři, on-line reportáž z Turecka pro tuto chvíli končí, o dění v této zemi budeme referovat v běžném zpravodajství. Děkujeme za pozornost.

Foto: ČTK/AP

Autor: - red -, ČTK

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Zatýkání v Turecku.

Během tří měsíců
Turecko od puče zatklo přes 35 tisíc lidí

Od pokusu o státní převrat v Turecku 15. července bylo zatčeno více než 35 tisíc osob a předmětem vyšetřování se stalo 82 tisíc lidí. Uvedla to turecká média s... více

Snímek z bojiště v blízkosti iráckého města Mosul.

Válka proti IS
Irák souhlasil s účastí Turecka na bojích o Mosul, řekl Carter

Turecko a Irák se dohodly na případné účasti Ankary na osvobozování iráckého Mosulu od radikálů z takzvaného Islámského státu. Po jednání v turecké metropoli... více

Bojová situace (ilustrační foto).

Letecký útok
Turecko zaútočilo na kurdské milice. Zabilo až 200 bojovníků

Turecké bojové letouny podnikly v noci na čtvrtek v Sýrii 26 úderů na 18 pozic syrských kurdských milic a zabily až 200 bojovníků, sdělila turecká armáda. více

"Nikdo by od nás neměl očekávat, že odejdeme z Bašiky. Zůstaneme tam," řekl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Účast Ankary
Erdogan: V Mosulu budeme na bitevním poli u i jednacího stolu

Turecký premiér Binali Yildirim v úterý oznámil, že turecké letectvo se účastní ofenzivy v iráckém městě Mosul. Později svá slova vysvětloval tak, že na účasti... více
Časopis Týden

Předplaťte si časopis Týden

V čísle 44/2016 najdete >
Týden

Instinkt

Sedmička

Faktor S

Exkluziv

Interview

MarketingSalesMedia

Animáček

Top dívky

Popcorn

Interview SK

Exkluziv SK

Sedmička křížovky


Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie.