Fukušima - horší než Černobyl

Zahraničí
16. 3. 2011 12:02
Horší než Černobyl (ilustrační foto)?
Horší než Černobyl (ilustrační foto)?

Japonsko prochází peklem. Následky tsunami vyvolávají soucit a obdiv k Japoncům. A taky otázky. Co dál s jadernou energií? Je bezpečná? Nevěříme si moc? Nejsme, my, moderní "lidé vědy", moc pyšní?

Japonsko je moderní země. Nejmodernější. Víc než třetinu energie - letos 37 procent - čerpá z jádra. Atomové elektrárny konstruuje tak, aby vydržely zemětřesení. A přece následky tsunami Fukušima nevydržela, atomové procesy se v ní vymkly kontrole. Jak to že tam dochází k explozím? Japonský profesor jaderného inženýrství Tsuyoshi Misawa z Kjótské univerzity MF Dnes řekl: "Neumím si to vysvětlit." V médiích ovšem čteme jedno vysvětlení za druhým. Jsme uklidňováni větami typu: "Není to Černobyl." Ale každý zároveň víme, že svým způsobem je to HORŠÍ NEŽ ČERNOBYL.

Proč? Černobylská havárie se na Ukrajině odehrála v dubnu 1986, tedy před 25 lety! Navíc v režimu, který na lidi naprosto kašlal. Fukušima se odehrává v Japonsku a dnes, a přitom zjevně není od ukrajinského maléru až tak daleko (údajně jen o jeden stupeň). Proto je to v podstatě mnohem horší. Ukazuje se, že jaderní inženýři nevědí všechno, že se vždycky může odehrát něco, s čím nepočítali. Tsuyoshi Misawa říká, že nikdo neví, co se ve Fukušimě stalo. A nevědět v době vědecké znamená neovládat. Neovládat pak znamená chaos a pro veřejnost nedůvěru.

Jakou míru nedůvěry Fukušima (a tsunami) nastolí? Obří. Prvoplánově nedůvěru v bezpečné získávání jaderné energie. V Německu již kancléřka Merkelová nařídila odstavit sedm nejstarších elektráren a úřady musejí zkontrolovat všech tamních 17 elektráren, zda mají v pořádku chladicí zařízení. Merkelová ví, že je nutné lidi uklidnit, protože Německo se bez jaderné energie neobjede. Stejně jako další země včetně nás. A samozřejmě včetně Japonska.

Středoevropany může "uklidňovat", že nežijí v Japonsku, v seismicky neklidné oblasti. Tsunami nám nehrozí. Problém je, že Japonci si taky mysleli, že tsunami a zemětřesení jejich atomové elektrárny neohrožuje, byly na přírodní katastrofy plánované. Nás jistě neohrožuje tsunami a těžko zemětřesení, ale dost možná dnes nevíme, co se stane. Jistě nás ohrožují člověkem vyvolané katastrofy - od hackerských útoků po ataky nejrůznějších teroristů. Prostě jistotu nemáme a nevíme, co se může stát. Jaderná energie je vždycky značné riziko. Dnes už nám možná Rakušané nebudou připadat tak hysteričtí, když brojí proti Temelínu... Možná se k nim část české veřejnosti po Fukušimě připojí.

Jenže jak Japonsko, tak Evropa spotřebovávají obrovské množství energie. Na jejím přísunu jsme totálně závislí. Bez ní nepřežijeme. Takže otázka jaderné elektrárny ano nebo ne prakticky neexistuje.

Ledaže by se posunula na jinou otázku: tento způsob života ano, nebo ne? Alternativou by tady bylo: spotřebovávat podstatně méně energie. Japoncům na přechodnou dobu nic jiného nezbude. Nám momentálně jakoby "nic nehrozí". Ale ta otázka tu je. Známe i odpověď: radši riziko než se uskromnit, než ubrat plyn...

 

Autor: Martin FendrychFoto: ČTK/AP

Další čtení

USA a Británie oznámily dosažení obchodní dohody

Zahraničí
8. 5. 2025

Novým papežem se stal americký kardinál Prevost, zdůraznil potřebu míru

Zahraničí
8. 5. 2025

V Istanbulu demonstrovaly desítky tisíc lidí za propuštění opozičníka Imamoglua

Zahraničí
7. 5. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ