Jihoindický stát Karnátaka se potýká s "hinduistickými taliby", puritánskými hinduistickými násilníky, kteří hrubě napadají mladé ženy, jež považují za zkažené, a slibují, že na svatého Valentýna, den zamilovaných, budou násilně oddávat zamilované páry.
"Talibanizace Karnátaky je v proudu," znepokojovala se v sobotu indická ministryně pro rozvoj žen a dětí Renuka Čaudhuríová. Reagovala tak na incident, při němž v jihoindickém městě Mangalúru pět mužů nakrátko uneslo hinduistické děvče, jehož jediným hříchem bylo, že cestovalo ve společnosti muslimského chlapce.
Dva týdny předtím v témže městě aktivisté extremistické hinduistické organizace Srí Rám Séna (Armáda pána Rámy - SRS) vtrhli do módní kavárny a vrhli se na skupinu dívek, které označili za obscénní a zkažené, protože kouřily, pily a tančily. Zahrnuli je urážkami, vyvlekli ven a zmlátili.
V Indii, multikulturním gigantu s 1,1 miliardy obyvatel, z nichž 80 procent jsou hinduisté, vyvolal tento mimořádně násilný incident šok.
Šéf SMS Pramod Mutalik byl zatčen a fakta přiznal. Ale jen proto, aby se okamžitě prohlásil za "strážce hinduistické kultury" a za ochránce žen "zbloudivších na špatnou cestu", tedy cestu západního způsobu života s jeho liberálnějšími mravy.
Když byl na kauci propuštěn, slíbil Mutalik nový úder na svatého Valentýna 14. února: v regionální metropoli Bengalúru prohlásil, že v Karnátace budou "všechny páry dopadené, jak si na veřejnosti vyjadřují lásku, násilím dovedeny do nejbližšího chrámu a hned oddány".
"Hinduistické taliby" kritizoval v úvodníku list The Hindu. Srovnal je s islámskými extremisty, kteří "mají stejný fašistický přídech a dopouštějí se násilí na ženách a menšinách". Je to "talibanizace Karnátaky", znepokojil se na první straně časopis Outlook.
Útoky SRS mají za cíl "přesně to, co Taliban - omezit svobody žen", řekla ředitelka dillíského Střediska sociálních věd Randžana Kumáríová.
SRS je jedna z vícero radikálních hinduistických skupin, které zhruba od začátku desetiletí, kdy se zrychlila vlna modernizace určité části městské Indie, pronásledují "zvrácené chování", jež s sebou tato vlna nese.
Nacionalistická hinduistická Indická národní strana (BJP), která je v Karnátace u moci, řádění SRS odsoudila.
Kasturí Kanthan, profesor angličtiny na jednom dillíském dívčím gymnáziu, řekl, že v Indii, kde většina lidí žije na venkově a je konzervativní a tradicionalistická, "většina obyvatel možná odsuzuje incident v Mangalúru jako takový, ale ne nutně morálku, která je v jeho pozadí".
Před několika lety vedla v severním státě Uttarpradéš radikální hinduistická organizace Sangh Parivar kampaň proti studentkám, které nosily džíny a minisukně nebo se o přestávkách odvažovaly rozmlouvat s chlapci.
"Přece to, že žena má na sobě sárí, neznamená, že respektuje tradice," rozčílila se dvacetiletá Nitja Singhová ze zmíněného dillíského gymnázia.
"Ti muži mají strach z nové nezávislosti žen. Indky vždycky ctí své tradice, ale časy se mění," zhodnotila situaci předsedkyně vládní komise pro ženy Barcha Singhová.
Foto: Reuters, profimedia.cz